Ikke-steroide lægemidler Ibuprofen har antiinflammatorisk virkning, samtidig med at smerten bliver mindre og slår ned i kropstemperaturen. Hvor lang tid virker ibuprofen?

Når Ibuprofen begynder at virke

Hvor lang tid virker ibuprofen? Som enhver anden medicin afhænger varigheden af ​​Ibuprofen på form af frigivelse af lægemidlet. Således har 5% salve kun en lokal effekt, og dens penetrerende evne til huden er ret lille. Den maksimale smertestillende effekt opnås om cirka 1 time eller 2 - smerten går væk. Men over tid kan salven samle sig i den synoviale væske i leddet, og der har allerede en antiinflammatorisk effekt. Ibuprofen tablet består af 200 mg aktivt stof (ibuprofen selv) og et antal hjælpestoffer:

  • Kartoffelstivelse;
  • Stearate Sa;
  • Stearate Mg;
  • povidon;
  • Opadry II.

Anvendelsen af ​​lægemidlet reducerer oraltidspunktet, Ibuprofen begynder at virke efter 30 minutter som et antipyretisk og antiinflammatorisk middel.

Som en febrifuge anvendes Ibuprofen kun, hvis kropstemperaturen er over 38,5 grader. Med en tendens til kramper, tages lægemidlet ved 37,5 grader. Doseringen er beregnet som 5 mg pr. 1 kg legemsvægt. Hvis temperaturen er over 39,2 grader, så fordobles dosen, dvs. 10 mg pr. 1 kg legemsvægt, er acceptabel.

For børn er Ibuprofen tilgængelig i form af en suspension (sirup) for at lette administrationen. 5 ml af denne sirup indeholder 100 mg Ibuprofen. Under behandling med sirupen begynder Ibuprofen's aktive ingrediens at virke hurtigere, fordi det ikke tager tid at opløse tabletets skal og dets faste indhold.

Hvor lang tid virker ibuprofen

Hvor længe varer ibuprofen? Lægemidlet Ibuprofen varer længere end for eksempel Paracytamol. Den antipyretiske virkning af Ibuprofen varer ca. 7 timer, hvilket betyder at lægemidlet reduceres til 2 gange om dagen. I dette tilfælde virker paracytamol på centralnervesystemet, og det skyldes de lægemidlers antiinflammatoriske og antipyretiske egenskaber. Og Ibuprofen har en effekt direkte på kilden til den inflammatoriske proces, hvilket fremskynder den tid, hvor agenten begynder at virke og forlænger dens effektivitet.

Instruktioner til brug for Ibuprofen indikerer nogle begrænsninger i dosering, så overgå det ikke for at opnå et øjeblikkeligt fald i temperaturen. Hvis du tager en overdosis af et lægemiddel, kan det kun føre til udvikling af bivirkninger, som slet ikke tilføjer sundhed.

Ibuprofen tabletter begynder at fungere ikke øjeblikkeligt. Kroppen har brug for tid til, at stoffet opløses i mavetarmkanalen, spredt gennem systemer og væv. Så, Ibuprofen kan ikke begynde at handle på princippet om "et minut, og alt er væk." Som ethvert andet lægemiddel skal Ibuprofen gennemgå visse kemiske processer, der bidrager til opløsningen og leveringen af ​​det aktive stof til dets bestemmelsessted.

Mindsket Ibuprofen Effektivitet

Brug af alkohol med Ibuprofen forkorter ikke kun lægemidlets varighed, men fører også til koncentrationen af ​​giftige stoffer i kroppen. Alkohol neutraliserer fuldstændigt det aktive stof, og virkningen af ​​lægemidlet er praktisk taget fraværende.

kilder:

Vidal: https://www.vidal.ru/drugs/ibuprofen__11526
GRLS: https://grls.rosminzdrav.ru/Grls_View_v2.aspx?routingGuid=8f0e5ee3-ab17-46f0-b0b2-3e6d90e259a4t=

Har du fundet en fejl? Vælg det og tryk på Ctrl + Enter

Hvor lang tid virker ibuprofen?

Hvor meget virker ibuprofen i piller?

ibuprofen efter hvor meget begynder at handle?

Da der er et stort antal producenter af ibuprofen og mange arter med forskellige koncentrationer, fungerer hver af dem på forskellige måder. I min førstehjælpskasse er der nu mindst 4 forskellige firmaer fra producenten, den mest elskede og effektive fra Borisov-fabrikken i hvid emballage og med orange påskrifter på den. Når hovedpine begynder at hjælpe efter 5-10 minutter, og smerten går straks, men ikke gradvist.

Med kritiske dage, når maven begynder at gøre ondt, drikker jeg så snart underunderlivet begynder at smerte, men der er ingen smerte i sig selv. Effekten er mærkbar straks, da der ikke er nogen smerte som sådan for hele dagen.

Men med tandpine er ibuprofen ubrugelig, fordi det aldrig har hjulpet. Derfor anbefaler jeg med de ovennævnte to symptomer, men ikke med tandpine.

Efter hvor mange ibuprofenpiller begynder at virke

Til behandling af ledd anvendes vores læsere med succes Artrade. Ser vi på dette værktøjs popularitet, har vi besluttet at tilbyde det til din opmærksomhed.
Læs mere her...

Et af de mest almindelige retsmidler er ibuprofen for hovedpine. Hovedparten af ​​befolkningen lider af hovedpine. For det meste trækker folk til smertepiller.

Generelle oplysninger om stoffet

Ibuprofen betragtes som et antiinflammatorisk ikke-steroid middel, har antipyretiske og analgetiske virkninger. Efter at have taget pillen efter et minut opløses i maven. Efter 5 - optagelse optræder i tarmene og væggene i maven. Og efter 10 minutter begynder den anti-inflammatoriske virkning, og smertest syndromet falder.

Ibuprofen kan tilskrives gruppen af ​​effektive og sikre smertestillende midler. Det har også en god tolerance af kroppen. Det har mange analoger og doseringsformer, som foretrækkes af mange mennesker over hele verden. En gang i kroppen hæmmer tabletter aktiviteten af ​​enzymet cyclooxygenase, det vil sige det blokerer dannelsen af ​​inflammation. Smerten falder og forsvinder fuldstændigt. Dette enzym anses for afgørende i metabolismen. Ibuprofen tabletter indeholder ikke konserveringsmidler. De indeholder saccharose.

Blandt de mange analoger af ibuprofen udmærker sig de vigtigste:

  1. Classic, den indeholder 200 ml Ibuprofen. Med mild til moderat smerte anbefales dette lægemiddel.
  2. Express, det virker meget hurtigere end den klassiske, det bruges til alvorlige hovedpine.
  3. Forte, indeholder en dobbelt dosis Ibuprofen, det anbefales til behandling af migræne.

Hvordan man tager medicin?

Inden du begynder at tage piller, skal du omhyggeligt læse instruktionerne.

Denne medicin skal være fuld efter måltider. Tabletten vaskes med en lille mængde vand. Tag 1 tablet 3 gange om dagen.

Tilfælde, hvor ibuprofen ikke kan tages:

  1. Med sygdomme i mave-tarmkanalen, med hjertesvigt og sygdomme hos nyrerne, samt børn under 6 år.
  2. Beskadiget blister ny emballage.
  3. I nærvær af allergiske reaktioner over for nogle komponenter af Ibuprofen;
  4. Graviditet i sidste sigt.
  5. Må ikke overskride den tilladte dosis, tage piller i mere end 3 dage for at diskutere med en læge;
  6. Du skal vide, at kombinationen af ​​alkohol og Ibuprofen kan føre til forstyrrelse af leveren.
  7. Handling på nervesystemet - udseende af svimmelhed, sløret syn og søvn.
  8. På fordøjelsessystemet - forekomsten af ​​kvalme, opkastning, diarré, mulig skade på mave-tarmkanalen, med langvarig brug kan være en krænkelse af leveren.
  9. Effekt på kredsløbssystemet - ved langvarig brug anæmi er mulig.
  10. Ved langvarig brug kan der være nedsat nyrefunktion.
  11. Allergiske reaktioner er mulige.

Lidt historie.

Lægemidlet blev udgivet i 1962. Hans fornavn er Brufen. Det blev syntetiseret af John Nicholson og Stuart Adams. Det er blevet brugt til behandling af rheumatoid arthritis. Og i 1974 i USA blev den brugt som en antipyretisk og smertestillende middel, der hedder Motrin. I løbet af disse år blev den kun solgt på recept. Og i 1983 i Storbritannien blev det solgt uden recept. I 1985 modtog firmaet, der producerede dette stof, Royal Award for videnskabelige og tekniske resultater. Ibuprofen bruges nu i mere end 120 lande rundt om i verden.

Interaktion med andre lægemidler

Ibuprofen anbefales ikke i forbindelse med acetylsalicylsyre og andre lægemidler i denne gruppe, da det reducerer antiplatelet og antiinflammatoriske virkninger af aspirin. Hvis du tager ibuprofen og trombolytiske lægemidler, er der risiko for at åbne blødning. Og tage serotonin med ibuprofen kan påvirke udviklingen af ​​blødning i mave-tarmkanalen.

Fordelen ved Nurofen

Placebo-kontrollerede undersøgelser har vist, at Ibuprofen er effektivt til bekæmpelse af forskellige former for hovedpine. Når du har brugt den første tablet, kan du allerede mærke resultatet. En anden fordel er den hurtige eliminering af stoffet fra kroppen, mens det ikke danner giftige metabolitter. Den smertestillende effekt tager mere end 6 timer. Ved antallet af bivirkninger viste Ibuprofen sig også bedre end andre lægemidler.

Ibuprofen-baserede kombinationer

Ibuprofen og Paracetamol - Ibuklin, Brustan, Next - er et stærkt analgetisk og antipyretisk middel. Deres modtagelse er kun at starte, når hovedpine ikke fjernes simpelt Ibuprofen. Brustan og Ibuklin tager 1 tablet før måltider, men det er muligt efter det, men ikke tidligere end i 2 timer og ikke mere end 4 gange om dagen. NEXT er fuld efter måltider, 1 tablet 3 gange om dagen.

Ibuprofen, Pitofenon og Fenpiveriniumbromid - Novigan. Det er en antispasmodisk og smertestillende. Det bruges til hovedpine forårsaget af vasospasme. Hans modtagelse skal være en time før måltider eller 3 timer efter. Tag 1 tablet på ikke mere end 3 pr. Dag.

Navnet på stofferne med den aktive bestanddel ibuprofen:

  1. Buran, Ibufen, Mig, Nurofen, Nurofen Ultrakap, Nurofen Express, Nurofen Faspik.
  2. Ibuklin lindrer smerter hos børn.

Udgivet lægemiddel Ibuklina, beregnet til børn fra fødslen. Det lindrer ikke kun hovedpine, men er også effektiv til behandling af otitis media og tonsillitis.

Ibuprofen er en effektiv og sikker smertestillende, ikke kun ved lindring af smerte, men også i behandling af kronisk smerte. Det behandler hovedpine af forskellig oprindelse: for forkølelse og influenza, tømmermænd, psykogen cephalalgi, abs og kombineret hovedpine, migræne og cervicogene. Den ekstra fordel er, at den kommer i flere doseringsformer.

  • Drug action
  • Indikationer, kontraindikationer, bivirkninger
  • Anvendelsesmåde
  • Effektivitet og sikkerhed
  • Anmeldelser og priser
  • analoger

Smerter i leddene kan nogle gange være så stærke, at de forstyrrer livet og bogstaveligt talt baner ud. Udviklet mange værktøjer til bekæmpelse af dette symptom. Et af disse lægemidler er Nise Gel. Instruktioner til brug, bivirkninger, kontraindikationer, indikationer samt analoger af denne medicin er præsenteret nedenfor.

Drug action

Hvordan virker Nise Gel? Dette lægemiddel kan tilskrives lokalbedøvelse. Det aktive stof i midlet er nimesulid. Denne komponent virker på en sådan måde, at syntesen af ​​prostaglandiner reduceres. Men det er prostaglandinerne, der er aktivt involveret i udviklingen af ​​symptomer som smerte og hævelse. Derudover nedsættes trombocytdannelsen, og nekrose (vævsdød) sænker og gradvist bør ophøre helt.

Men der er andre aktive ingredienser, for eksempel en derivatbestanddel af acetylsalicylsyre, nemlig methylsalicylat. Det bidrager til, at det berørte område er irriteret, blodcirkulationen i det øges, men samtidig går processerne i det berørte område langsommere (en vis distraherende effekt).

Menthol er indeholdt her, som har en beroligende virkning på grund af den såkaldte kold effekt. Og det fører til, at kuldens receptorer aktiveres, og calciumioner, der forsyner knogler og ledvæv, begynder at passere ukontrolleret gennem kanalerne i neuronernes membraner. Og capsaicin øger blodgennemstrømningen, så det berørte område bliver bedre forsynet med ilt og næringsstoffer og heler hurtigere.

Indikationer, kontraindikationer, bivirkninger

Instruktionen af ​​"Nize gel" angiver, at dette middel anvendes til lokal fjernelse af smerte symptomer i følgende sygdomme:

  • betændelse i ledd-, knogle- og bruskvæv efter skader og skader (især efter forstuvninger, brud, blå mærker eller brud)
  • bursitis;
  • synovitis;
  • lumbodynia;
  • arthritis og slidgigt
  • slidgigt;
  • tendenit;
  • neuralgi;
  • myalgi;
  • ankyloserende spondylitis;
  • seneskedehindebetændelse;
  • gigt;
  • smerter i rygsøjlen af ​​forskellig oprindelse
  • gigt;
  • iskias;
  • muskel aches.

Hvad angår kontraindikationer, er der få af dem. Således bør du ikke bruge værktøjet under sådanne forhold og sygdomme som mave- eller duodenalsår (i akut stadium), lever- eller nyresvigt, hudskader, epidermis infektionssygdomme, arteriel hypertension, diabetes (type 2), enhver blødning (især lokaliseret i mave-tarmkanalen) og tendensen til dem såvel som hjertesvigt. Derudover bør du ikke bruge "Nise gel" under graviditet, under amning samt børn under 12 år.

Nu om bivirkningerne. Som regel, hvis du følger instruktionerne for brug og ikke overstiger de doser, der er angivet i den, så vises der ingen symptomer. Men i nogle sjældne tilfælde kan følgende manifestationer forekomme:

  • lokale reaktioner i form af kløe og hududslæt (dette kan være ledsaget af signifikant ødem);
  • svimmelhed;
  • hovedpine;
  • fordøjelsesforstyrrelser: kvalme, opkastning, diarré (kun med et betydeligt overskud af dosis og behandling af store hudområder);
  • væskeretention, svær ødem (også med høj koncentration af stoffer i blodet);
  • leversvigt (overdosis).

Anvendelsesmåde

Det er kun muligt at bruge midler kun udadtil. Det er vigtigt at overholde den dosis, der er angivet i instruktionerne. Eksponeringsområdet inden påføring skal være rent og tørt, så det skal vaskes godt og tørres af. Derefter skal du trykke en gelkolonne med en længde på højst 3 centimeter. Sammensætningen bør påføres det berørte område, hvor smerten er koncentreret. Intensiv gnidning er ikke påkrævet, et tyndt lag gel bør forblive på huden.

Du kan bruge Nise Gel 3-4 gange om dagen, ikke mere. Behandlingsforløbet kan vare 1-2 uger. Men hvis du bruger værktøjet uden at konsultere en specialist, så skal du efter en 10 dage i mangel af synlige forbedringer helt sikkert konsultere en læge.

Hvis der er skader, så brug værktøjet ikke det værd. Det er vigtigt at undgå at få gelen i øjnene og på slimhinderne. Efter 5-7 minutter efter påføring kan der være en brændende fornemmelse. Dette er normalt, det vil snart passere.

Virkning og sikkerhed af lægemidlet

Kliniske forsøg har bevist, at værktøjet er næsten helt sikkert. Det absorberes gradvist gennem huden i musklerne og synovialvæsken i leddene. Koncentrationen af ​​aktive stoffer i blodet er ubetydelig, den når sin maksimale værdi en dag efter påføring. Men med overholdelse af doser påvirker mængden af ​​stoffer på ingen måde plasmaets sammensætning og den generelle tilstand af personen. Alle stoffer fjernes fuldstændigt i leveren og forbliver ikke i kroppen.

Anmeldelser og priser

Hvad er prisen på Nise Gel? Lægemidlet er ret billigt. Et rør på 20 gram koster kun 160-180 rubler. Du kan købe stoffet på apoteket, det frigives frit, uden en læge recept.

Hvad siger de, der brugte Nise Gel? Anmeldelser kan findes forskellige: både positive og negative. Vi tilbyder at udforske nogle af dem.

En af de besøgende på forummet på internettet skriver: "Jeg har lidt under rygsmerter i barndommen. Med alder tjente myositis. I første omgang forsøgte jeg ikke at ty til hjælp af stoffer, men på et tidspunkt efter smerteangreb købte jeg Nise Gel. Og han hjalp mig virkelig. Blandt manglerne kan det bemærkes, at gelen har en ubehagelig lugt og absorberes dårligt. Desuden indså jeg et år senere, at den vanedannende effekt arbejdede. Men generelt er alt fint. "

Her er hvad den anden pige skriver: "Jeg havde en stærk smerte i mine muskler og købte Nise Gel på et apotek efter at have set en annonce. Jeg brugte stoffet i 5 dage, efter hver applikation oplevede jeg en brændende fornemmelse, og på den femte dag skrællede huden. Men der var ingen forbedring, den 6. dag blev ansøgningen stoppet ".

analoger

Er der nogen analoger af Nise Gel? Ja, sådanne lægemidler er tilgængelige. Så praktisk talt de samme aktive bestanddele i sammensætningen har sådanne midler som geler "Nimesulid" og "Sulaydin". Disse stoffer hører til samme gruppe, men har et andet sæt aktive ingredienser: Bioran Gel, Artrum Gel, Voltaren Gel, Diclofenac, Fastum, Ortoflex Salve og mange andre lignende produkter.

Man kan kun tilføje, at Nise Gel og lignende præparater kun bør anvendes efter høring af en læge og identificere årsagerne til smerte. Og hvis du oplever bivirkninger, skal du stoppe med at tage det. Sundhed til dig!

  • Forebyggelse, manifestationer og behandling af polio
  • Årsager til udvikling, manifestationer og terapi af ryggmargenens bryst
  • Hvorfor vises "Enke hump" og hvordan man fjerner den?
  • Symptomer og typer af brud på sacrum
  • Manifestationer og træk ved thorakogen skoliose
  • Slidgigt og periartrose
  • smerte
  • video
  • Spinal brok
  • dorsopathies
  • Andre sygdomme
  • Rygmarvsygdomme
  • Fælles sygdomme
  • kyphosis
  • myositis
  • neuralgi
  • Spinal tumorer
  • slidgigt
  • osteoporose
  • osteochondrose
  • fremspring
  • radiculitis
  • syndromer
  • skoliose
  • spondylose
  • spondylolistese
  • Produkter til rygsøjlen
  • Spinal skader
  • Tilbage øvelser
  • Det er interessant
    3. juli 2018

    Sequestered brok - kan det helbredes uden kirurgi?

    Hvorfor bliver et hoved nogle gange meget tungt?

    Hvorfor passerer øret ikke om?

    Efter blokaden, smerter i benmusklerne

  • Spinal brok, tarmsygdom eller gynækologisk sygdom - hvad er årsagen til symptomerne?

Ibuprofen barn ved en temperatur - hvornår kan jeg give og efter hvor meget reduceres?

De fleste børnelæger, herunder den berømte Dr. Komarovsky, anser Ibuprofen for et andet valg. Dette er et af to lægemidler, der ifølge WHO-henstillingen kan gives børn til en temperatur. Narkotika til første valg er paracetamol. Ibuprofen anvendes, når paracetamol ikke sænker temperaturen. Disse to antipyretiske kompatible og deres doser er ikke kumulative.

Ibuprofen bør fjerne et barns feber forårsaget af en virusinfektion eller betændelse. Begyndelsen begynder at manifestere sig efter 15 minutter. Hvis det ikke gør det, er det muligt, at barnet har en bakteriel infektion, eller årsagen til den høje temperatur er ikke-smitsom.

Hvilke forældre skal vide om Ibuprofen: det vigtigste

Den aktive bestanddel Ibuprofen som den vigtigste er indeholdt i lægemidler med følgende handelsnavne:

Men ikke alle kan gives til børn.

Funktioner af Ibuprofen:

  • Effekten er ikke kun antipyretisk og smertestillende, men også antiinflammatorisk, så det kan være et lægemiddel af første valg, hvis barnet har et tydeligt fokus på inflammation, for eksempel for otitis, bronkitis, bihulebetændelse;
  • tiden efter hvilken Ibuprofen sænker temperaturen hos børn afhænger af frigivelsesform og forberedelse til at tage medicinen - væske og varm sirup absorberes meget hurtigere end piller vaskes med køligt vand, med hvilken som helst form temperaturen skal begynde at forlade efter 30 minutter;
  • Ibuprofen effektivitet er meget afhængig af mængden af ​​flydende drukket, før den tages - jo mere barnet drak, jo hurtigere bør det antipyretiske fungere;
  • Virkningen af ​​rektalformer, suppositorier og suppositorier er langsommere end dem, der tages af munden, men længere kan de gives natten over;
  • allergiske reaktioner er mulige såvel som for paracetamol samt bivirkninger på lever, nyrer, hæmatopoietisk system;
  • ved anvendelse af sirupper kan allergi ikke kun være det aktive stof selv, men også til hjælpemidler - farvestoffer, smagsstoffer;
  • For at undgå bivirkninger kan du ikke tage ibuprofen ud over de tilladte doser og vilkår
  • Den maksimale varighed af adgang til børn op til 6 år er 3 dage, 6-15 år - 5 dage, men disse begrænsninger er ikke så strenge som for paracetamol. Om nødvendigt kan brugen af ​​stoffet forlænges;
  • anbefales ikke ved temperaturer for børn i op til 6 måneder, men om nødvendigt og ifølge indikationer kan gives fra 3 måneder;
  • på en gang kan 5-10 mg pr. 1 kg af barnets vægt gives, gentagen indtagelse ikke før efter 6 timer, en daglig dosis på ikke mere end 20-30 mg pr. 1 kg babyens vægt, indtagelse 3 gange om dagen oftere.

Hvilket er bedre: ibuprofen eller paracetamol?

Nationale behandlingsprogrammer for børn i de fleste udviklede lande anbefaler begge lægemidler som meget effektive og rimeligt sikre. Men der er nok forskelle mellem dem.

Med den sædvanlige kulde, hvilke læger kalder ARVI, er det bedre at give paracetamol. Hvis det ikke slår temperaturen over 39 i en halv time med 0,5-1 grader, så giver det mistanke om en bakteriel infektion. Du skal ringe til en læge, og i tilfælde af barnets alvorlige tilstand - en ambulance.

Ibuprofen bør begynde at tage i stedet for paracetamol i tilfælde af ineffektivitet af den første efter diagnosen. Hvis det er en alvorlig bakterieinfektion, kan antipyretisk tåge billedet og ikke give mulighed for at identificere den sygdom, hvor du straks skal begynde at tage antibiotika.

Hyundai Creta Engine

Smerte syndrom, feber, reaktion på en planlagt vaccination - barnets krop er ikke altid i stand til at klare sådanne forhold alene, det har brug for hjælp i form af stoffer med smertestillende og antipyretiske virkninger. Blandt disse lægemidler, der er meget udbredt i vores land, er Ibuprofen. Hvad er det lavet af? Hvilke former er tilgængelige? I hvilke tilfælde er lægemidlet foreskrevet for børn? Hvem er det kontraindiceret? Hvordan tager man det? Vi vil forstå sammen.

Ibuprofen til børn i sirup

Sammensætningen af ​​lægemidlet

Ibuprofen er den vigtigste aktive komponent i lægemidlet med samme navn. Den farmakologiske virkning af denne forbindelse, som er et derivat af propionsyre, er bevist ved forskning, herunder dem, der udføres på internationalt plan. Koncentrationen af ​​den aktive ingrediens i forskellige former for lægemidler varierer.

Lægemiddelfrigivelsesform

Denne artikel fortæller om typiske måder at løse dine spørgsmål på, men hver sag er unik! Hvis du vil vide fra mig, hvordan du løser dit problem præcist - spørg dit spørgsmål. Det er hurtigt og gratis!

Moderne farmaceutiske virksomheder producerer Ibuprofen i fem forskellige former, som udpeges afhængigt af den patologiske proces, der kræver behandling, patientens individuelle egenskaber og alder:

  1. Ibuprofen til børn fra 3 måneder ordineres i form af en suspension til oral administration eller i form af suppositorier.
  2. Lægemidlet i tabletter (200 mg eller 400 mg) er foreskrevet fra en alder af seks.
  3. På apotekskontorerne præsenteres stoffet i form af en gel og salve til ekstern brug, som kan anvendes til behandling af voksne og unge over 12 år.

Ibuprofen fås i form af sirup, stearinlys, tabletter, gel og salve.

Farmakologiske egenskaber af ibuprofen

Ibuprofen er et analgetisk lægemiddel, der tilhører gruppen af ​​ikke-narkotiske analgetika. Også stoffet er klassificeret som et ikke-steroidalt antiinflammatorisk lægemiddel. Desuden virker lægemidlet som en antipyretisk, det vil sige bidrager til normalisering af kropstemperaturen (denne egenskab er direkte relateret til en udtalt antiinflammatorisk effekt).

Indikationer for brug

Ibuprofen er på listen over medicinske lægemidler essentielle essenser, udarbejdet af Verdenssundhedsorganisationen. Generelt er lægemidlet angivet til brug i smertsyndrom med medium og lav intensitet såvel som ved forhøjet kropstemperatur af forskellige etiologier.

Man bør huske på, at stoffet ikke påvirker sygdommens fremgang, kun lindrer symptomerne effektivt. Afhængigt af formen af ​​lægemiddelfrigivelsen varierer listen over indikationer for dens anvendelse. Ibuprofen som injektionsvæske, opløsning er ordineret til et for tidlig nyfødt barn, der lider af medfødt hjertesygdom. Denne form for lægemidlet har ingen aldersgrænse og kan anvendes til terapeutiske formål (til injektioner) fra de første dage af en lille patients liv.


Ibuprofen anvendes oftest ved forhøjede temperaturer.

  • Stearinlys - til børn fra 3 måneder til 2 år.
  • Sirup - fra 3 måneder til tolv år.

Narkotikaindtag og dosering

Ibuprofen bør tages som foreskrevet og anbefalet af en læge. Det vil hjælpe med at bestemme hvilken form for lægemiddel der er egnet til en bestemt sag og beregne den optimale dosering baseret på patientens alder og vægt. Det skal tages i betragtning, at bestemmelsen af ​​den krævede dosis er patientens vægt.

For eksempel er piller kontraindiceret til personer under 6 år, hvis vægt er mindre end 20 kg. Det vil sige, hvis sønnen eller datteren er allerede 6 år gammel, men han vejer 19 kg, er det bedre at foretrække medicinen i flydende form. Piller kan ordineres til babyer med en vægt på 20 kg eller derover.

Før du tager medicin, er det nødvendigt at læse instruktionerne til brug. Hvis vi sammenligner regimens af Ibuprofen fra forskellige producenter, er det værd at bemærke, at der ikke er nogen grundlæggende forskel i deres indhold. I dette tilfælde bør du først og fremmest fokusere på pædiatriciens anbefalinger.

Suspension regime

Suspension kaldes ellers "flydende ibuprofen til børn." En type suspension, Ibuprofen-Akrikhin, kan kun anvendes til behandling af børn op til tolv år. Lægemidlet kan bruges til smerter, feber og feber hos børn fra 3 måneder. At give barnesirup til spædbørn er kun tilladt efter aftale med en børnelæge.


Ibuprofen-Akrikhin gælder kun for behandling af patienter under 12 år.

Behandlingen af ​​medicin er som følger:

  1. til afhjælpning af postvaccinationsreaktion i en alder på op til seks måneder - 2,5 ml af lægemidlet to gange om dagen med en pause på mindst 6 timer;
  2. op til en alder af 2,5 ml 4 gange om dagen;
  3. fra 1 til 12 år - 5-15 ml tre gange om dagen.

Behovet for at give barnet antipyretisk efter en rutinemæssig vaccination vil advare lægen under udfyldningen af ​​de nødvendige dokumenter. En lignende anbefaling - som en påmindelse til unge forældre - gives af en læge fra vaccinationslokalet. Det anbefales som regel at give barnet 2,5 ml sirup direkte efter vaccination, og gentag derefter behandlingen efter 4 timer. Endnu engang skal barnet tage medicin før sengetid.

Kan jeg give piller til babyer?

I overensstemmelse med brugsvejledningen til Ibuprofen er det kun tilladt at tage dette lægemiddel i tabletform, når det er seks år gammel. Ingen særlige forhold (herunder antagelsen af ​​afgørelsen om udnævnelse af lægemidlet i en tidligere alder) indeholder ikke brugsanvisninger. Det vil sige at give piller til babyer er strengt forbudt. En lignende anbefaling kan gives vedrørende salve og gel.

Midler til ekstern brug på basis af ibuprofen (gel, salve) kan ikke gives til personer under tolv år.

Dosering af flydende ibuprofen til børn i forskellige aldre

Du kan gøre dig bekendt med doseringen af ​​lægemidlet i flydende form til patienter i alderen fra seks måneder til tolv år i tabellen nedenfor. Alle data, der præsenteres i denne artikel, er baseret på officielle fabrikantinstruktioner. Inden der gives lægemidlet til et barn, er det nødvendigt at konsultere en børnelæge, herunder om behandling af børnesirup.

Hvor lang tid begynder stoffet at virke?

Næsten alle forældre er bekymrede over spørgsmålet: Hvis du giver babymedicinen, hvor meget vil det virke, og barnet bliver bedre? Hvis stoffet bruges til at normalisere kropstemperaturen, begynder det at virke efter ca. 15 minutter. Afhængig af patientens individuelle egenskaber kan lægemidlets virkning begynde senest en halv time efter indtagelse. Varigheden af ​​den antipyretiske virkning er i gennemsnit ca. 8 timer. Hos børn kan varigheden være mindre - for babyer op til et år kan intervallet mellem suspensionens indtag reduceres til 6 timer.


Ibuprofen begynder at virke efter 15-30 minutter, og varigheden af ​​dens antipyretiske virkning varer i 6-8 timer

Kontraindikationer

Accept af Ibuprofen i enhver form er kontraindiceret hos nyfødte og spædbørn, der er under tre måneder. Fra 3 måneder kan du bruge suspensionen og suppositorierne. Det er forbudt at tage tabletter i op til 6 år.

Lægemidlet kan anvendes med forsigtighed, kun hvis det er ordineret af en læge til kvinder under graviditeten (I og II trimester), til personer, der lider af alkoholisme eller undergår behandling med specifikke lægemidler (for eksempel antikoagulantia).

  • individuel intolerance over for stoffets komponenter
  • hyperkaliæmi;
  • kronisk tarmbetændelse;
  • inddrivelsesperiode efter udskudt koronararterie bypass operation;
  • nyresygdom
  • svær leversvigt
  • blødninger i tarmene eller maven
  • nedsat hæmostase
  • mavesår i mundkanalen;
  • Fernand-Vidal triade (herunder delvis kombination af symptomer);
  • 28 - 40 ugers graviditet.

Ibuprofen er forbudt i sen graviditet

Mulige bivirkninger

Hvis Ibuprofen tages i betydelige doser i lang tid, øges sandsynligheden for ulceration og erosion på væggene i fordøjelseskanalen, blødning (intestinal eller gastrisk) kan forekomme, og syn kan være nedsat. Også blandt bivirkningerne af ibuprofen er:

  • øget svedtendens
  • inflammatoriske processer i mundhulen
  • hepatitis;
  • blodsygdomme (herunder anæmi)
  • åndenød;
  • bronkospasme;
  • krænkelse af nyrerne, hjerte-kar-systemet;
  • nervøse lidelser (herunder søvnforstyrrelser, hallucinationer, depressive tilstande);
  • aseptisk meningitis;
  • høretab
  • nedsat syn

Oftest fører overdosis til negative reaktioner fra mave-tarmkanalen, kan også forårsage depression, hovedpine, døsighed, åndedrætsanfald, atrieflimren.

Analoger af lægemidlet

En lignende aktiv kemisk forbindelse anvendes til fremstilling af en række lægemidler til ekstern og intern anvendelse.

  1. I det første tilfælde kan følgende lægemidler noteres: Ibuprofen-Verte, Dolgit, Nurofen og Ibufen.
  2. Substitutter til oral anvendelse omfatter: Advil, Ibuprom, Nurofen, Solpaflex, Ibuprofen-Hemofarm.

Nurofen - generisk ibuprofen (vi anbefaler at læse:

Ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler (NSAID'er), såsom Ibuprofen til børn, anvendes i vid udstrækning som et antipyretisk og smertestillende middel. Temperatur og smerte er ofte de vigtigste symptomer på betændelse, så udtrykket "antiinflammatorisk" er i gruppenavnet. Binyrebarkens hormoner, med andre ord, steroidhormoner, har en lignende antiinflammatorisk virkning. Imidlertid har disse lægemidler intet at gøre med steroidhormoner, bortset fra den terapeutiske virkning og for at understrege denne forskel i gruppenes navn blev ordet "non-steroid" specielt indført.

Lægernes og patienternes holdning til NSAID har altid været blandet. Udseendet af de første lægemidler blev mødt med begejstring, men hyppigheden af ​​bivirkninger, især fra mave-tarmkanalen, fik mig til at tage mere alvorligt, hvad vejledningen angiver. Stærkt observeret dosering fortjener særlig opmærksomhed uanset form for frigivelse (sirup, suppositorier, suspension eller tabletter) og afvisning af anvendelse, hvis der er kontraindikationer.

Anvendelsen af ​​Ibuprofen til børn og dets analoger () med stigende temperatur og smerte ved forskellige lokalisering forårsager mange spørgsmål fra forældre. Det er nødvendigt at forklare for hvem, hvornår og hvordan man skal give stoffet.

Instruktioner til brug af "voksne" Ibuprofen antyder at anvende det hovedsageligt til forskellige inflammatoriske og destruktive degenerative sygdomme i led og rygsøjle, herunder dem som skyldes psoriasis og gigt, betændelse i sener og ledposer, nerve- og muskelsmerter på grund af skader eller betændelse i det lokomotoriske system system. Han fik berømmelse som et antirheumatisk lægemiddel. Infektioner i det øvre luftveje, appendages og smertefuld menstruation, hovedpine og tandpine, smerter i postoperativ periode, feber er årsagen til at tage Ibuprofen.

Specielt designet til børn former for frigivelse giver dig mulighed for komfortabelt at bruge Ibuprofen og Nurofen som en febrifuge.

Desuden kan den bruges fra det øjeblik, hvor barnets vægt når 5-6 kg, det vil sige næsten fra 2-3 måneders alder. Hver mor falder i panikstilstand, når den lille mand, der stadig ikke kan klage, bogstaveligt talt "brænder" fra temperaturen, krydser kviksølvkolonnen voldsomt opad og passerer 38-mærket. Temperaturen bliver et signal om problemer og et opkald til hjælp. Det er problematisk at give en sirup til en 3 måneder gammel baby, og mor vil være i stand til at indsætte en rektal suppositorie.

Lys anvendes bekvemt til børn under 2 år, ikke kun når temperaturen stiger på grund af kulde. Din baby kan have en temperaturreaktion på vaccinen. Lindre hans tilstand effektivt hjælpe Ibuprofen eller Nurofen.

Sår og rødmet hals, blæste ører, tandbørste, klagede over hovedpine - problemet løser suspensionen eller sirup-NSAID'erne. Jordbær eller appelsin smag vil hjælpe moderen hurtigt overtale barnet til at tage bedøvelses- og antipyretisk medicin. Ældre børn lærer aktivt verden, hele tiden i bevægelse. Ofte ledsages aktiviteten af ​​mindre skader, blødt vævsskader, forstuvninger. Den samme sirup, suspension eller gel med Ibuprofen vil hjælpe med at bedøve.

Instruktioner til brug

På trods af de store muligheder for at anvende Ibuprofen hos små børn, er instruktionen fuld af en liste over kontraindikationer og negative bivirkninger. Selv om flertallet af kontraindikationer ikke er særegne for børn, er det mange voksne, som allerede har undergravet deres helbred.

  • Under forværring af ulcerativ erosiv skade på mave-tarmkanalen;
  • Krænkelser af funktionen af ​​bloddannende organer
  • Med tendens til blødning, hæmofili, koagulopati, med et fald i antallet af leukocytter;
  • Med et laboratorium bekræftet fald i niveauet af kalium i blodet;
  • I sygdomme i optisk nerve;
  • Mindsket hørelse;
  • Med alvorlig og lever, ledsaget af udvikling af funktionsmangel
  • I tilfælde af overfølsomhed over for lægemidlet
  • Med "aspirin triaden" i historien;
  • I tredje trimester af graviditet og amning.

Afklaring af aspirintriaden er påkrævet. Nogle patienter efter at have taget et symptomkompleks i form af en allergisk reaktion som urticaria eller angioødem, pollinose eller rhinitis og et angreb af bronchial astma. De samme symptomer kan optræde efter at have taget andre lægemidler fra NSAID-gruppen.

Hvad angår at tage Ibuprofen-gravid, anbefaler instruktionen stærkt, at du ikke tager nogen NSAID'er på grund af lidt viden om deres virkninger på fostret, samt mulige krænkelser i hæmostasystemet under fødslen.

Ibuprofen og dets analoge Nurofen interagerer aktivt med andre lægemidler, svækker eller forstærker deres handling, og nogle gange ændrer deres egen. De fleste af disse lægemidler anvendes dog ekstremt sjældent hos børn, men hvis et barn tager andre lægemidler, som lægen har ordineret, før man giver Ibuprofen, er det nødvendigt at være opmærksom på det, han skriver om denne instruktion, og endnu bedre at diskutere aftale med lægen. Vi begrænser os til en advarsel om fælles modtagelse af aspirin og Ibuprofen - koncentrationen af ​​sidstnævnte i blodet falder.

De observerede bivirkninger er varierede. Ofte fundet:

  • Kvalme og opkastning;
  • Upset stool;
  • Forværringer af akutte ulcerative sygdomme i mave-tarmkanalen, blødning fra sår er sjældne;
  • Hovedpine, svimmelhed;
  • Søvnforstyrrelser
  • Sløret syn
  • Faldet hæmoglobin og blodplader
  • Allergiske reaktioner.

Endvidere kan sidereaktioner forekomme ikke kun ved modtagelse af tabletter, de forårsager og sirup, og suspension og stearinlys. I tilfælde af bivirkninger skal lægemidlet straks seponeres og konsultere en læge.

dosering

Jo mere præcist doseringen observeres, jo lavere er risikoen for bivirkninger og overdosering. Instruktionen giver en detaljeret beregning af Ibuprofen, afhængigt af barnets alder og kropsvægt.

  • Hvis et barn på 3-9 måneder modtager antipyretiske ibuprofen suppositorier, anbefales det at administrere 1 suppositorium 60 mg 3 gange om dagen;
  • Fra 9 måneder til 2 år, 1 lys 4 gange om dagen.

Behandlingsforløbet bør ikke overstige 3 dage. For at bedøve dosen forbliver den samme, varer kurset 5 dage. Når du reagerer på vaccinationen, indsættes lyset en gang, hvis det er nødvendigt, kan du indtaste en anden 1 efter 6 timer.

Instruktioner vedrørende Ibuprofen til børn suspension for ødem postvaccination reaktion anbefaler indtagelse på 2,5 ml med gentagelse om nødvendigt efter 6 timer. Flydende former for sirup og suspension til nedsættelse af temperaturen foreskrives i en maksimal daglig dosis på 30 mg / kg babyvægt. En sprøjte dispenser giver dig mulighed for at samle og indsprøjte sirup i barnets mund. 5 ml svarer til 100 mg ibuprofen. Den daglige dosis er opdelt i 3 doser, det er ønskeligt at tage en sirup og suspension med måltider.

Ibuprofen tabletter til børn fra 6 til 12 år er ordineret 200 mg (1 tablet) 3 gange om dagen. Morgenindtagelse før måltider, drikker rigeligt med vand, 2 følger efter måltiderne.

Selv lys skal omhyggeligt måles for at forhindre overdosering, hvilket fremgår af følgende symptomer:

  • Mavesmerter
  • opkastning;
  • Hovedpine;
  • Den hurtige bevægelse af øjenkuglerne til siden (nystagmus);
  • Åndenød;
  • Cyanose af nasolabialområdet;
  • Langsom eller øget hjertefrekvens.

Analoger og priser

Den mest komplette analog af Ibuprofen til børn er til børn. Prisen på Ibuprofen tabletter varierer fra 30 til 40 rubler. Lys kan købes til 60 - 80 rubler. Prisen på sirup og suspension overstiger ikke 100 rubler. Nurofen er noget dyrere. Du kan købe det som Ibuprofen uden recept. Pris inden for 100 - 120 rubler. Du kan bestille via online apotek med et løsesum i nærmeste apotek til dit hjem, prisen vil være billigere.

I moderne medicinsk praksis anses Ibuprofen for børn først og fremmest som et sikkert og yderst effektivt antiinflammatorisk og analgetisk middel, der er godkendt til brug af børn i alle aldre. Ibuprofen er tilgængelig i form af sirup, suspension, rektal suppositorier og tabletter. Hver form for frigivelse har sit eget indsatsområde, som du skal vide og kunne anvende hjemme. Husk, at Ibuprofen må udelukkende anvendes under opsyn af en børnelæge.

Ibuprofen anvendes til behandling af børn under kompleks terapi. Blandt sagerne for hans udnævnelse sondres:

  • SARS;
  • forskellige former for influenza
  • ondt i halsen eller faryngitis
  • infektionssygdomme i barndommen, der ledsages af høj kropstemperatur;
  • vaccine reaktioner;
  • smerte i tilfælde af mellemørret
  • tandpine;
  • smerte under tænder
  • migræne, hovedpine;
  • smerter i led og muskler
  • skader i muskuloskeletale systemet.

Efter at have overvejet brugen af ​​lægemidlet i en bredere rækkevidde, er det nødvendigt at præcisere de vigtigste punkter i dets anvendelse, baseret på sygdommens placering og form for frigivelse. Dette vil hjælpe brugsanvisninger, der leveres i den mest hensigtsmæssige form.

stearinlys

Lys anbefales til patienter i alderen 3 måneder og op til 2 år. De er ordineret af børnelæger i tilfælde af:

  • SARS;
  • postvaccinationstid på tidspunktet for hævelse af kropstemperaturen;
  • ondt i halsen
  • mellemørebetændelse.

I denne form er Ibuprofen mere aktiv i tilfælde af:

  • senbetændelse;
  • non-skeletal blå mærke;
  • akut lændesmerter

Det er nødvendigt at præcisere, at Ibuprofen i form af salve udtages af den behandlende læge udelukkende til børn, der er over 12 år.

I denne farmakologiske form anvendes stoffet udelukkende eksternt. Salven påføres af patienten på det berørte område med en lang stribe, der når ca. 10 cm. Derefter skal den gnides let, indtil den er helt absorberet i huden. Intervallerne mellem applikationen skal være mindst 6 timer, og den samlede brugstid er fra 14 til 20 dage. Under alle omstændigheder, som angivet i brugsanvisningen.

Tabletter, sirup og suspension

Børnelæger ordinerer piller samt Ibuprofen som sirup eller suspension i samme tilfælde som lysene, men udvider listen:

  • tandpine;
  • migræne;
  • perifer nerveskader
  • arthritisk infektion;
  • betændelse i den synoviale membran i leddet, og i mange andre tilfælde, når feber og alvorlig smerte manifesteres.

Metoder og anvendelsesdoser

På grund af det faktum, at sirup, tabletter, suspension eller suppositorier indeholder et andet antal aktive komponenter i doseringen, vil anvendelsesmåder også variere.

Det er nødvendigt at huske, at i kritiske tilfælde af stigende temperaturer er stearinlys altid mere effektive. Da høj temperatur er i modstrid med motiliteten i mave-tarmkanalen, efter at Ibuprofen er givet til børn i form af en sirup eller suspension, er en ætseproces mulig, der ikke tillader de aktive komponenter at komme ind i blodbanen. Dette inkluderer også piller. Ikke desto mindre opløses lys i rektum meget længere, men i tilfælde af temperatur fra 38,5 til 39 er det altid nødvendigt at bruge dem.

Ingen brugsanvisninger vil fortælle dig om dette, men i kritiske situationer er det altid nødvendigt at vide, hvordan du hjælper dit barn, før ambulancen ankommer.

Hvis temperaturen ligger i intervallet 37,5 til 38, er det muligt i mangel af opkast at give en sirup. Også egnet og suspension.

tabletter

Det anbefales, at børn tager ibuprofen tabletter mellem måltiderne. Som regel er det ordineret i doser på 5 til 10 mg pr. 1 kg legemsvægt 3-4 gange om dagen. Desuden bør den daglige dosis ikke overstige 20 mg pr. 1 kg legemsvægt. Når sygdommen er juvenil reumatoid arthritis - op til 40 mg. Adgang regler for børn:

  • 3 - 6 år (med en kropsvægt på 16 til 20 kg) - 100 mg eller? tabletter 3 gange dagligt med en maksimal daglig dosis på 300 mg;
  • 6 - 9 år (med en legemsvægt på 21 til 30 kg) - 100 mg eller? tabletter 4 gange dagligt med en maksimal daglig dosis på 400 mg;
  • 9-12 år (med kropsvægt fra 31 til 41 kg) - 200 mg eller 1 tablet 3 gange dagligt med en maksimal daglig dosis på 600 mg;
  • over 12 år (med en legemsvægt over 41 kg) - 200 mg eller 1 tablet 4 gange / dag med en maksimal daglig dosis på 800 mg.

Som en antipyretisk ibuprofen tabletter administreret til børn ved temperaturer over 38,5 ° C, såvel som i tilfælde af feberkramper i historien, når kropstemperaturen er over 37,5 ° C.

I tilfælde af en stigning i indekset til 39,2і, tages Ibuprofen i en dosis på 10 mg pr. 1 kg legemsvægt, hvis den er lavere end denne indikator, så er den i en dosis 5 mg pr. 1 kg legemsvægt.

Det skal huskes, at piller er forbudt for børn under 3 år.

suspension

Med hensyn til tabletterne vil suspensionen give det forventede resultat meget hurtigere. Det skal huskes, at før du bruger flasken, hvor der er en suspension, er det nødvendigt at ryste.

Hvorfor er det så vigtigt, at hætteglasset, der indeholder suspensionen, rystes før brug? Faktum er, at sirupen er et fuldstændigt opløseligt lægemiddel, og suspensionen indeholder i sin sammensætning små uopløselige granulater, som ligger ned til bunden.

Hvis du glemmer at ryste Ibuprofen, vil den krævede mængde aktive stoffer ikke komme ind i kroppen, og virkningen af ​​dens virkning falder betydeligt.

Ibuprofen sirup vil ikke blive beskrevet separat, da alle doserne er helt identiske med suspensionen.

stearinlys

Lægemidlet Ibuprofen i form af suppositorier eller stearinlys skabt specielt til spædbørn. De påføres rektalt, det vil sige, indføres i hulrummet i barnets endetarm. I dette tilfælde fremgår det af brugsanvisningen, at lysene udledes i tilfælde af smerte eller feber syndrom, men de er også et fremragende antipyretisk middel. I modsætning til sirup eller suspension begynder Ibuprofen i form af et suppositorium at virke efter 20-30 minutter.

Ibuprofen suppositorier opbevares i køleskabet. Derfor er det nødvendigt at fjerne stearinlyset fra posen, inden det påføres, og hold det i hånden i et stykke tid, indtil de første tegn på optøning fremstår, og først efter det kommer barnet ind i anusen.

I tilfælde af feber eller smerte vil en enkelt dosering for børn være fra 5 til 10 mg pr. 1 kg legemsvægt. Anvendelsesintervallet i dette tilfælde vil være fra 6 til 8 timer. Den maksimale daglige dosis er højst 30 mg pr. 1 kg legemsvægt af barnet.

Børn i alderen 3 til 9 måneder. Det vejer op til 8 kg. Det anbefales at bruge 1 stearinlys, hvis dosering er 60 mg og observerer intervallet fra 6 til 8 timer. Ibuprofen suppositorier kan bruges op til 3 gange om dagen, men i en samlet dosering på 180 mg i 24 timer.

Børn fra 9 måneder. og op til 2 år, hvis legemsvægt er fra 8 til 13 kg. Den anbefalede dosis vil være 1 lys eller 60 mg af lægemidlet ikke mere end 4 gange over 24 timer, men inden for strengt 240 mg med et interval på 6 timer.

For at reducere feber tages Ibuprofen i 3 dage, og som bedøvelsesmiddel ikke mere end 5.

Det er strengt forbudt at øge doseringen af ​​lægemidlet. Under alle omstændigheder skal du konsultere en børnelæge.

Symptomer på overdosering

Øget dosering af lægemidlet kan ledsages af symptomer som:

  • mavesmerter
  • opkastning;
  • reduceret opmærksomhed;
  • tinnitus;
  • migræne;
  • hjerte og nyresvigt.

I dette tilfælde skal du ikke længere give Ibuprofen til børn, skal du øjeblikkeligt give aktivt kul i en dosis på 1 tablet pr. 10 kg kropsvægt, fremkalde overdreven svedtendelse eller spule maven.

Ibuprofen til børn - NSAID'er, har antiinflammatorisk, analgetisk (lindrer smerter) og anti-pyretiske (antipyretiske, anti-feber) virkninger. Grundlaget for lægemidlet er dets evne til at inaktivere enzymet cyclooxygenase (COX), som igen styrer processen med biokemisk transformation af arachidonsyre til eicosanoider. COX er repræsenteret af to typer isoenzymer: COX-1 og COX-2. Med udviklingen af ​​den inflammatoriske reaktion under påvirkning af interleukin 1β, interleukin 6 og andre proinflammatoriske cytokiner dannes COX-2, som stimulerer udvekslingen af ​​arachidonsyre og aktiverer syntesen af ​​inflammatoriske mediatorer. Inaktivering af COX-2 i centralnervesystemet forudbestemmer antiinflammatoriske og antipyretiske virkninger. COX-2 tilvejebringer på sin side en syntese af prostaglandin-cytoprotektorer, der virker på mucosa i mavetarmkanalen. Ibuprofen har moderat selektivitet (selektivitet) for COX-2. Når der vælges et lægemiddel til brug i pædiatri, gives fortrinsret til lægemidler med den laveste toksicitet og sandsynligheden for uønskede bivirkninger. Af alle NSAID'erne har paracetamol og ibuprofen den mest gunstige sikkerhedsprofil med høj effektivitet, som forudbestemmer deres udbredte anvendelse i pædiatri for at reducere feber og eliminere smerter (hovedpine, muskulatur), der ledsager forkølelse.

Ibuprofen er efter anbefaling fra Verdenssundhedsorganisationen sammen med paracetamol standard for symptomatisk behandling af febertilstand og moderat smerte hos børn fra 3 måneder. Andre NSAID'er kan ikke anvendes i pædiatrisk praksis på grund af manglende pålidelig information om deres effektivitet og sikkerhed hos patienter i denne aldersgruppe. Den smertestillende virkning af ibuprofen er mere udtalt end paracetamol, hvilket gør det muligt at anvende stoffet effektivt i svagt og moderat smertsyndrom. Ibuprofen er blevet anvendt med succes i pædiatrisk praksis i flere årtier. Læg toksicitet af lægemidlet blev bekræftet i store kliniske undersøgelser. I en af ​​dem deltog især mere end 84 tusind børn. Som smertestillende middel kan det bruges til smerter af forskellige ætiologier, herunder smerte efter kirurgisk fjernelse af tonsiller. Ibuprofen er karakteriseret ved en hurtig udvikling af en antipyretisk virkning: i de fleste tilfælde kan en klinisk signifikant reduktion i kropstemperatur opnås inden for 15 minutter. I dette tilfælde er varigheden af ​​antipyretisk virkning op til 8 timer. Lægemidlet har en lav risiko for at udvikle bivirkninger, som er typiske for NSAID'er, såsom gastrointestinal blødning, nedsat lever og nyrefunktion. Ibuprofen er i forhold til fordøjelseskanalen det sikreste lægemiddel af alle NSAID'er. Overdoseringsincidensen af ​​dette lægemiddel er yderst sjælden.

farmakologi

NSAID'er, et derivat af phenylpropionsyre. Det har antiinflammatoriske, analgetiske og antipyretiske virkninger.

Virkningsmekanismen er forbundet med inhibering af COX-aktivitet - det vigtigste enzymmetabolisme af arachidonsyre, som er en forstadie til prostaglandiner, som spiller en vigtig rolle i patogenesen af ​​inflammation, smerte og feber. Den analgetiske virkning skyldes både perifer (indirekte gennem undertrykkelse af prostaglandinsyntese) og central mekanisme (hæmning af prostaglandinsyntese i det centrale og perifere nervesystem). Undertrykker blodpladeaggregering.

Når den anvendes eksternt, har den antiinflammatoriske og analgetiske virkninger. Reducerer morgenstivhed, øger bevægelsesområdet i leddene.

Farmakokinetik

Ved indtagelse absorberes ibuprofen næsten helt fra mave-tarmkanalen. Samtidig fødeindtag sænker absorptionshastigheden. Metaboliseret i leveren (90%). T 1/2 er 2-3 timer.

80% af dosen udskilles i urinen hovedsagelig i form af metabolitter (70%), 10% - uændret; 20% udskilles via tarmene som metabolitter.

Frigivelsesformular

Rektale suppositorier er hvide eller næsten hvide, torpedformede.

Flere Artikler Af Slagtilfælde

Burnout Syndrome

Burnout syndrom er en tilstand, hvor en person føler sig udtømt moralsk, mentalt og fysisk. Det bliver stadig vanskeligere at vågne om morgenen og begynde at arbejde. Det er i stigende grad svært at fokusere på dine opgaver og opfylde dem i tide.

Hvornår, hvorfor og hvordan udføres cerebral angiografi?

IndholdetFor at studere tilstanden af ​​hjernens og kranens fartøjer anvendes en moderne metode - cerebral angiografi. Dette er en røntgeninstrumentisk undersøgelsesmetode, hvis essens er indførelsen af ​​et kontrastmiddel i den vaskulære kanal i hjernen med den efterfølgende røntgendiffraktion.

Hovedpine og pletter før øjnene

Årsagerne til "fluer" foran mine øjne. Behandling af sygdommenFlyver for dine øjne Billede af disse fluer ligner selvfølgelig ikke. Dette ord er som regel brugt til at betegne punkter, pletter, spindelvæv, tråde, edderkopper med hvid eller sort farve, som forekommer i synsfeltet for en person.

Nitrat hovedpine

Ofte har folk, der tager nitrater, hovedpine.Nitrater er en speciel klasse af stoffer, såsom nitroglycerin. Nitrater forbruges normalt af mennesker, der har koronar hjertesygdom. De kan også vide, at en bivirkning af nitrater ofte er hovedpine.