Når barnets temperatur stiger, er det første lægemiddel, som forældre ofte giver, Paracetamol. I dag, efter at have læst brugsanvisningen, vil vi undersøge følgende: Er det muligt at give Paracetamol tabletter til børn ved en temperatur, hvordan man gør det korrekt og tale om, hvad doseringen skal være.

Frigivelsesformular

Paracetamol i form af tabletter fremstillet af forskellige producenter, så på emballagen findes forskellige forkortelser. For eksempel: Paracetamol-LECT, Paracetamol-UBF osv. Denne formular er en rund pille af lille størrelse, hvid farve, men med en creme eller gul tinge. De er pakket i papir eller plastikblærer på 10 stk. og sælges i kasser i forskellige mængder.

struktur

Hoved- og hovedkomponenten er stoffet, der hedder - paracetamol. Dens mængde er 200 mg eller 500 mg, så lægemidlet frigives med forskellige doser. Men yderligere komponenter kan variere afhængigt af producenten. Disse omfatter: povidon, gelatine, stivelse osv.

Princippet om drift

I instruktionerne læser vi følgende: Når hovedstoffet kommer ind i maven begynder det at blive aktivt absorberet af slimhinden, kommer ind i blodbanen, hjernevævet og begynder at påvirke smertecentrene og termoreguleringscentrene. I dem blokeres produktionen af ​​enzymet cyclooxygenase takket være hovedstoffet, hvorfor prostaglandiner syntetiseres, derfor er smerten og temperaturen normaliseret.

Det har imidlertid næsten ingen antiinflammatoriske egenskaber, da paracetamol blokerer cellulær peroxidase i perifere væv. Det irriterer også slimhinden i maven og påvirker ikke metabolismen af ​​vand-salt i kroppen.

vidnesbyrd

Ifølge brugsanvisningen til børn er anvendelsen af ​​Paracetamol-tabletter mulig i følgende tilfælde:

  • Som et middel til at reducere varmen, der kan forekomme på baggrund af vaccination, akut respiratoriske sygdomme og influenza.
  • Hvis der er et svagt udtalt smertesyndrom i forskellige dele af kroppen (hovedpine, tandpine, ondt i halsen eller øre osv.).

Ved hvilken alder er det tilladt at tage

Lægemidlet i tabletter, som angivet i de officielle instruktioner, anvendes ikke til behandling af børn under 6 år. Dette skyldes, at en lille smul ikke kan sluge en pille, derfor for karapuz, der ikke har nået denne alder, bruger de former for medicin i form af en suspension (sirup) eller stearinlys.

Kontraindikationer og bivirkninger

Som vi fandt ud af, anbefales det ikke at give paracetamol i tabletter til børn et år eller i en tidlig alder. Der er dog stadig en række kontraindikationer, hvis stoffet ikke skal anvendes. Disse omfatter:

  • Individuel følsomhed over for hoved- eller ekstra komponenter.
  • Tilstedeværelsen af ​​sygdomme i mave-tarmkanalen (sår, erosion).
  • Emerging tidligere blødning af fordøjelseskanalens vægge.
  • Fraværet af glucose-6-phosphat dehydrogenase i kroppen.
  • Hvis der er patologiske processer i nyrerne, lever og der er alvorlige blodsygdomme.

Hvis du tager medicinen forkert eller overdoser, kan følgende bivirkninger forekomme:

  • allergiske manifestationer (hududslæt og kløe);
  • krænkelse af bloddannelse
  • leverproblemer, mave og tarm.

Instruktioner til brug og dosering

Lægemidlet kan gives op til 3 gange om dagen, mens den daglige dosis divideres med 3 gange. Paracetamol dosering i tabletter er beregnet under hensyntagen til alderen, så for børn op til 14 år - 200 mg kan gives ad gangen, for unge over 14 år - en enkeltdosis er 500 mg. Minimumsintervallet mellem doserne skal være mindst 4 timer.

Det er vigtigt at bemærke her, at den rigtigt valgte dosering er yderst nødvendig i denne sag, ellers kan der forekomme overdosering, hvilket medfører mange negative konsekvenser, så ikke selvmedicinere, men snarere konsultere en læge, der kan ordinere den nødvendige og passende behandling til din baby.

overdosis

I tilfælde af overdosis kan følgende symptomer opstå:

  • mavesmerter
  • kvalme og opkastning
  • magekramper
  • løs afføring;
  • leverskade.

Med en lang overdosis udvikler sig:

  • anæmi;
  • neutropeni;
  • trombocytopeni;
  • nefrotoksicitet.

Hvis du har lignende symptomer efter at have taget stoffet, er det akut at konsultere en læge. Dette fremgår også af brugsanvisningen.

Interaktion med andre stoffer

  • Når du tager Paracetamol tabletter, bør du ikke tage andre lægemidler parallelt, som har denne komponent, ellers er der stor risiko for overdosering.
  • Modtagelse af barbiturater i kombination med dette stof reducerer den antipyretiske virkning af sidstnævnte.
  • Det anbefales ikke at tage antikonvulsiva stoffer samtidig, denne kombination forbedrer de toksiske virkninger på leveren.

analoger

I dag er der mange lægemidler, hvis vigtigste komponent er Paracetamol. For eksempel:

Der er også stoffer med lignende virkning. Disse omfatter ibuprofenbaserede produkter:

Nogle gange afhænger af situationen, kan medicin ordineres som:

Disse lægemidler har aldersbegrænsninger, så det er farligt at ordinere dem til dit barn.

anmeldelser

Nogle gange spiller anmeldelser af andre en vigtig rolle ved valg af en eller anden medicin, så vi læser anmeldelser om dette værktøj i tabletter og vil gerne tilbyde nogle af dem.

  • Bruger Bonifa er en moder til tre babyer og er bekendt med begrebet "høj temperatur" førstehånds. Læger tilskriver konstant forskellige sirupper, og som det viste sig, er paracetamol deres hovedkomponent. Hun rådede sig med en læge, fik kendskab til instruktionerne og nu, hvis børn har feber, bruger piller, fordi de ikke har et stort antal hjælpekomponenter, hvoraf nogle børn har allergier, og medicinen i denne form er ikke mindre effektiv.
  • Sønnen til bruger marina84g30 er 5 år gammel, og hun giver ham også det samme middel i piller, når hans kropstemperatur stiger på grund af sygdom. Værktøjet er effektivt og ikke værre end dyre analoger, det vigtigste er at vælge den korrekte dosering, og dette vil hjælpe brugervejledningen.
  • Men han passer ikke til Helens børn, slår ikke varmen, men tillader ikke hende at rejse sig, så det er ret svært for hende at rådgive dette middel til andre.
  • Vera barn er allergisk overfor hovedkomponenten af ​​denne medicin, så du skal bruge andre lægemidler, så du bør ikke glemme, at hver baby er individuel, så det bør gives med forsigtighed, især for første gang.
  • Dina R. deler også sin anmeldelse. Dette middel er altid i hendes førstehjælpskasse, da det hjælper med at klare smerter af forskellig art og infektionssygdomme i begyndelsesfasen, ikke kun for voksne, men også for de mindste, er det vigtigste at bestemme den nødvendige dosis.

Video om hvordan man skal håndtere temperaturen hos børn

Når krummerne har et sådant symptom, løber forældrene straks til apoteket og beder om en "magisk" pille eller sirup til at klare dette ubehagelige symptom. Efter at have set denne video, vil du kunne finde ud af, hvilke forhold der skal arrangeres i rummet, hvor barnet er, og hvilke foranstaltninger der skal tages først, og find ud af, hvornår det ikke er værd at forsinke at ringe eller besøge lægen.

Nyttige oplysninger

Paracetamolsirup er også produceret til børn, det er bare mere bekvemt at give det til babyer og stearinlys. Som vi har sagt, har dette lægemiddel analoger, såsom Efferalguns suppositorier, som hjælper med at beskytte barnets fordøjelseskanalen eller den samme Efferalgun i form af sirup. Du kan også læse instruktionerne til disse stoffer og anmeldelser af dem, der allerede har brugt dem i praksis og delte deres indtryk.

Paracetamol til børn

Paracetamol er et farmakologisk lægemiddel, som er en del af antipyretiske lægemidler. Den aktive bestanddel af lægemidlet acetaminophen har en udpræget antiinflammatorisk, analgetisk og antipyretisk aktivitet. På grund af dets høje effektivitet og god tolerabilitet ordineres paracetamol ofte til unge patienter, fra fødslen selv.

Indikationer for brug

Paracetamol bruges til at fjerne tegn på inflammatoriske eller smitsomme sygdomme.

Når lægemidlet er angivet:

  • børns infektioner, influenza, ARVI, da indikatorerne på termometeret oversteg karakteren 38 grader;
  • tegn på neuralgi eller artralgi
  • hypertermi efter vaccination
  • med tænder, ledsaget af smerte
  • med forkølelse, der manifesteres af hovedpine og muskelsmerter;
  • som smertestillende efter forbrændinger, frostskader, mekaniske skader.

Forældre bør forstå, at lægemidlet ikke påvirker patologiens årsag, men lider kun midlertidigt barnets tilstand og velfærd. Derfor, efter at temperaturen er faldet, og smerten sænkede, er det nødvendigt at konsultere en læge for at bestemme årsagen til sygdommen og udarbejde et behandlingsregime.

Det anbefales ikke at køre temperaturen til 38 ° C, da dette forhindrer udviklingen af ​​en beskyttende reaktion i kroppen til en irritation.

Kontraindikationer til børn, der får paracetamol

Selvom paracetamol er et af de sikreste antipyretiske midler og sjældent forårsager intolerance, skal det i nogle tilfælde overlades.

  • overfølsomhed over for paracetamol - forekomsten af ​​allergiske reaktioner eller tegn på intolerance
  • Nyrer og leverdysfunktioner med tegn på svigt
  • inflammatoriske reaktioner i rektalområdet (vigtigt for stearinlys);
  • unormale indikatorer for leukocytter og blodplader i blodet;
  • hepatitis viral oprindelse;
  • godartet hyperbilirubinæmi.

For børn under en alder af en måned er paracetamol ordineret med ekstrem forsigtighed, først efter godkendelse af børnelæger.

Hvilke former for paracetamol til børn

På grund af de mange farmakologiske former er det muligt at vælge den mest hensigtsmæssige måde at bruge medicinen til patienten.

Hvilke farmaceuter tilbyder:

  • tabletter i to doser - 200 og 500 mg paracetamol i en pille, pakket i blister med 10 stk.
  • brusetabletter - en pille indeholder 500 mg af det aktive stof, produceret i plastrør på 10 eller 20 enheder;
  • rektal suppositorier i seks doser - 50, 100, 125, 250 eller 500 mg acetaminophen kan være indeholdt i et suppositorium;
  • Sirupkoncentration på 2,4% - 24 mg aktivstof pr. 1 ml væske fremstilles i flasker på 50 og 100 ml.

Sirup anses for at være en af ​​de mest bekvemme former for børn. Det har en behagelig smag på grund af aromatiske tilsætningsstoffer, og i modsætning til tabletter er det let for børn at sluge det.

Det anbefales at give paracetamol inden du fodrer eller spiser. Tilladt at opløse stoffet i te eller en flaske vand.

Paracetamol Dosering

Børnenes krop er ret følsom overfor at tage medicin, så dosis af medicinen skal beregnes meget omhyggeligt.

tabletter

Denne form for paracetamol anbefales til unge patienter så unge som to år gamle. Sådanne babyer er allerede i stand til at sluge medicinen og er mere tålmodige med ubehagelige smag. P-pillen kan finpresses og blandes med en sød drikke.

For at beregne den daglige dosis er det nødvendigt at tage højde for barnets vægt. For hver kg legemsvægt skal du tage 10 mg ren paracetamol. Den resulterende dosis er opdelt i 3-4 gange.

Maksimal daglig dosis:

  • til børn fra 2 til 6 år - 150 mg;
  • 6 - 12 år - 200 mg.

stikpiller

Stearinlys er beregnet til lokal brug - de bør indsættes i babyens anus og forsøger at sætte det så dybt som muligt. Den rektale tarm er rig på blodkar, så næringsstoffer absorberes der meget hurtigt.

Den gennemsnitlige enkeltdosis af paracetamol i suppositorier er 10-12 mg pr. 1 kg legemsvægt, men ikke mere end 60 mg / kg.

  • fra seks måneder til et år - 50-100 mg;
  • fra en til tre - 100-150 mg;
  • fra tre til fem år - 150-200 mg;
  • fra fem til ti - 250-350 mg;
  • fra ti til tolv - 350-500 ml.

Da stearinlys er tilgængelige i flere doser, er det praktisk at bruge og tælle dem. Til spædbørn er suppositorier med lav dosis egnede; for ældre børn kan du bruge et stort stearinlys eller flere suppositorier med en lavere koncentration af paracetamol.

Paracetamol i store mængder er giftigt for leveren, så lægemidlet bør ikke bruges i lang tid. Behandlingsforløbet som antipyretisk bør ikke overstige 3 dage, smertestillende midler - 5 dage.

sirup

Modtagelse af paracetamol i sirup er tilladt fra barnets anden måned, og i nogle tilfælde kan børnelæge ordinere medicin til nyfødte.

Hvordan man giver:

  • fra 3 måneder til 1 år - 60-120 mg pr. dosis;
  • fra 1 år til 6 år - 120-240 mg pr. dosis;
  • fra 6 til 14 år - 240-480 mg pr. modtagelse.

Det er praktisk at bruge teskefulde til at tælle: en sked af suspensionen indeholder ca. 5 ml væske eller 120 mg paracetamol. Du skal drikke sirup før måltider med et interval mellem procedurer på 4-6 timer. Preliminær suspension anbefales at blive omrørt, det er muligt at bruge i ren form eller til at blande i drikke.

Selv om doseringen af ​​medicinen blev beregnet korrekt, fjerner dette ikke ansvaret fra forældrene. Det er nødvendigt at overvåge barnets tilstand nøje, og i tilfælde af bivirkninger og forringelse af helbredet, ring en ambulance.

"Paracetamol": vejledning i brug af tabletter til børn fra 1 år med dosisberegningen

Paracetamol gives til et barn ved høj temperatur, hovedpine og tandpine. Det betragtes som en sikker medicin, fordi selv med en tredobbelt overdosis det ikke forårsager komplikationer. Men som med ethvert lægemiddel har Paracetamol sine egne specifikationer, og det skal behandles med forsigtighed. Før behandling er det nødvendigt at omhyggeligt studere instruktionerne for brug af paracetamol, idet der tages særlig hensyn til beregningen af ​​dosen af ​​tabletter til børn 1 år og ældre.

Sammensætningen og frigivelsesformen af ​​lægemidlet

Paracetamol til børn er et antipyretisk og smertestillende middel med en lille antiinflammatorisk virkning. Dens effektivitet er især høj i virale infektionssygdomme - med bakterielle lidelser hjælper det lidt.

Den terapeutiske virkning af lægemidlet er baseret på hæmning af produktionen af ​​kemiske forbindelser, der er ansvarlige for udviklingen af ​​inflammatoriske processer, stimulerer feber og udseende af smerte. Anæstetisk og antiinflammatorisk virkning opnås på grund af lægemidlets virkning på cellerne i centralnervesystemet.

Fordelen ved lægemidlet over andre antiinflammatoriske lægemidler er, at det ikke udøver en særlig irriterende virkning på maveslimhinden. Paracetamol går hurtigt ind i blodet, hvor den største koncentration er nået i perioden fra 30 minutter til en og en halv time - afhængigt af lægemidlets form. Værktøjet udskilles i urinen efter behandling i leveren inden for 4 timer.

Det aktive stof i lægemidlet er det samme navn, det er også kendt som para-acetaminophenol. For børn fremstilles paracetamol i forskellige former:

  • Stearinlys - de indeholder komponenter, der er sikreste for barnet. Rektalt injiceret lægemiddel absorberes i blodet langsommere end ved indtagelse (en og en halv time), hvorfor effekten kommer senere, men den er mere holdbar. Læger kan ordinere suppositorier til behandling af et etårigt barn og endda en baby fra 3 måneder.
  • Suspension - blandt hjælpestofferne - glycerol, sorbitol, smagsstoffer og saccharose. Kan bruges fra 1 måned (kun som anbefalet af børnelæge).
  • Sirup - indeholder ethanol (96%), hjælpestoffer, smagsstoffer, farvestoffer. Den maksimale koncentration i blodet observeres efter en halv time efter indtagelse. Værktøjet anbefales i alderen fra seks måneder til 12 år.
  • Tabletter eller kapsler - produceret i doseringen på 200, 500 mg. Børn kan gives fra 3 år (ved overholdelse af en dosis).
  • Tablet-pop til opløsning forberedelse.

For nylig har paracetamol, der er fremstillet i form af sødesirup, suspensioner, fået særlig popularitet. Ved at tage disse stoffer sammen med de aktive terapeutiske komponenter modtager babyen en stor mængde smagsstoffer, sødemidler, smagsstoffer. De kan provokere allergiske reaktioner, mens allergi over for paracetamol selv er meget sjælden. Det betyder, at den ideelle mulighed for små børn - stearinlys.

Paracetamol tabletter til børn: instruktioner til brug og dosering i forskellige aldre

Når et barn har feber, er det første lægemiddel, som forældrene bruger til at stabilisere deres tilstand, paracetamol, og det er ikke tilfældigt.

Verdenssundhedsorganisationen har medtaget dette lægemiddel på listen over de mest effektive, sikre og omkostningseffektive lægemidler.

Lad os undersøge detaljeret vejledningen til brug af paracetamol tabletter til børn (200 og 500 mg): de anbefalede doser ved en temperatur er det muligt at give en medicin til et barn overhovedet, og hvor meget, hvad hvis prisen overskrides?

Beskrivelse og handling

Paracetamol er ikke en nyhed på det farmaceutiske område. Det er blevet brugt til behandling siden 1893. Dette er et af de sikreste nonsteroidale antiinflammatoriske lægemidler.

Lægemidlet har næsten ingen virkning på cyclooxygenase eller COX, som produceres i perifere organer og væv. Derfor har det færre bivirkninger end andre NSAID'er.

Lægemidlet irriterer ikke maveslimhinden, fører ikke til forstyrrelse af vand og mineralstofskifte.

Samtidig påvirker lægemidlet COX, som producerer hjernen, hvilket skyldes antipyretiske og analgetiske egenskaber. Evnen til at påvirke lægemidlets inflammatoriske processer er næsten fraværende.

Paracetamol absorberes godt fra mave-tarmkanalen, derfor er præformerede doseringsformer sammen med rektale suppositorier mest foretrukne.

Lægemidlet virker hurtigt, og inden for 30 minutter efter indtagelse observeres den maksimale koncentration. Handling varer op til 4 timer.

Manglende effekt ved brug af paracetamol er årsagen til den umiddelbare appel til lægehjælp.

Hvis du vil vide, hvordan du behandler herpetic ondt i halsen, anbefaler vi at læse vores publikation.

Den følgende artikel vil fortælle om symptomer og behandling af akut pyelonefrit hos børn.

Årsagerne og metoderne til behandling af enuresis hos børn diskuteres i detaljer i dette materiale. Lær mere!

Frigivelse form og sammensætning

Lægemidlet er tilgængeligt i tabletter på 0,2 g og 0,5 g (200 og 500 mg). Denne formular anbefales til børn over 6 år på grund af en mulig overdosis.

Til fysiske egenskaber er det rent hvidt eller med et creme, lyserødt, krystallinsk pulver, som er opløseligt i alkohol og ikke opløseligt i vand.

vidnesbyrd

Lægemidlet anvendes, hvis:

  • temperaturen er steget til 38 ° C og over (alder op til 5 år), op til 38,5 ° C (alder efter 5 år) og varer mindst 4 timer;

  • klager over tandpine, hovedpine, muskelsmerter.
  • Paracetamol er effektivt i virale infektioner (ARVI).

    Det bruges også til vandkopper, mæslinger, influenza, røde hunde, tænder, efter skader og forbrændinger.

    Det hjælper ikke med bakterielle infektioner, komplikationer af ARVI, virkningen er kortvarig eller fraværende.

    Kontraindikationer

    Listen over kontraindikationer er lille sammenlignet med andre lægemidler. Disse omfatter:

    • individuel intolerance

    alder op til 2 år

    sygdomme i mave-tarmkanalen med dannelse af sår og erosioner, gastrisk blødning, inflammation, aktiv blødning;

    progressive patologier af nyrerne, leveren, alvorlige former for insufficiens af disse organer;

    intolerance over for acetylsalicylsyre eller andre NSAIDs;

  • hyperkalæmi (højt kalium i blodet).
  • Hvor meget og hvordan man giver

    Det maksimale behandlingsniveau er:

    • op til 6 år - 3 dage;

    Hvilken dosis Paracetamol tabletter er nødvendig for børn, hvordan man tager medicinen korrekt?

    En enkeltdosis paracetamol tabletter til børn, der vejer 10 kg, er 100-150 mg (0,1-0,15 g) eller 1 / 2-3 / 4 tabletter med en dosis på 200 mg (0,2 g).

    Gentagen modtagelse bør ikke være tidligere end i 4-5 timer. 4-5 modtagelser er tilladt i løbet af dagen.

    Sikker daglig dosis - op til 60 mg / kg af kroppen. Det betyder, at et barn, der vejer 10 kg dagligt, ikke må have mere end 3 tabletter på 200 mg.

    For unge over 12 år, som vejer mere end 40 kg, den maksimale enkeltdosis - 1 g (5 tabletter 0,2 g) dagligt - 4 g (20 tabletter på 0,2 g).

    Brugsanvisning, særlige anvisninger

    Midler giver inde. Efter at have spist, skal det tage 1-2 timer, ellers absorberes bremset. Vask det med rigeligt rent vand. Hvis barnet er lille, skal tabletterne formales til pulver.

    Paracetamol er et ambulanceværktøj, der ikke helbreder, men udelukker kun sygdommens manifestationer. Hvis du ikke fjerner årsagen til sygdommen, vil temperaturen og smerten komme tilbage.

    Hvad er den effektive og sikre behandling af bihulebetændelse hos børn? Svaret på spørgsmålet, se i vores artikel.

    Gymnastik til øjnene med nærsynthed hos børn er præsenteret i denne publikation.

    Alle detaljer om kronisk mononukleose hos børn og metoder til behandling og forebyggelse, læses her.

    Modtagelse funktioner

    Spørgsmålet om, hvilken dosis paracetamol bør gives til barnet i piller, skal løses efter høring af en læge. Behandlingen tager højde for sådanne karakteristika ved optagelse:

    • hvis der er leversygdom, reducer dosis

    mens du bruger andre lægemidler, skal du sikre dig, at de ikke indeholder paracetamol

  • Giv ikke dit barn alkoholbaserede produkter, fordi alkohol øger absorptionen af ​​stoffet.
  • overdosis

    Hvis du tager stoffet i en enkeltdosis på over 150 mg / kg legemsvægt af barnet, forårsager det alvorligt, i nogle tilfælde dødelig leverskade.

    Beskrivelse og dosering af paracetamol til børn

    Er det muligt at give paracetamol til børn, og i hvilken dosis. Dette værktøj klare effektivt med høje temperaturer, mens årsagen til sygdommen ikke har nogen virkning, men kun blokerer dens symptomer - smerte og feber. Hvorvidt dets modtagelse er berettiget, og hvad er dette lægemiddel, lære af denne artikel.

    Hvilken temperatur kan krumme

    Øget kropstemperatur kan være resultatet af forskellige inflammatoriske processer, virale eller bakterielle infektioner. Så kæmper kroppen mod patogener. Temperaturen ikke overstiger 38,5 0 (for børn under 5 år - 38 0 C) rådes lægerne ikke til at skyde ned for ikke at forstyrre de naturlige forsvarsmekanismer.

    Forskere har fundet ud af, at de fleste vira og bakterier dør ved sådanne temperaturer eller deres overlevelse er truet. I tilfælde af tandbørste hos babyer har hypertermi imidlertid ingen funktionel betydning, derfor er det muligt at give et barn antipyretik på lavere niveauer end 38-38,5 0.

    Paracetamols højere virkning ved virale infektioner, som antipyretisk

    En lignende reaktion er også mulig som følge af vaccination. Derfor er det altid nødvendigt at holde antipyretiske og smertestillende midler i førstehjælpskassen.

    Paracetamol anvendes meget til at lindre symptomer på feber. Også dette lægemiddel har en smertestillende virkning, så den bruges til hovedpine, tandpine, muskel og andre former for smerte. Handlingen er rettet direkte til hjernecentrene for termoregulering og smerte.

    Hvad er dette lægemiddel

    Paracetamol er et ikke-narkotisk analgetikum. Anti-inflammatorisk effekt er så ringe udtalt, at udnævnelsen af ​​den ikke tages i betragtning. Med problemer med blodtryk er stoffet også helt sikkert.

    Værktøjet er ikke antiviralt eller antibiotikum, dets virkning er udelukkende symptomatisk.

    Paracetamol skal tages med forsigtighed i sygdomme i nyrerne og leveren, samt i diabetes mellitus, når det drejer sig om suspension eller sirup. Dette lægemiddel er også kontraindiceret i tilfælde af fructoseintolerans. Allergiske hudreaktioner er mulige i form af urticaria, kløe, rødme.

    Paracetamols virkning begynder i gennemsnit 40 minutter efter indtagelse. Det er mere rationelt at tage det om en time eller to efter et måltid, da medicinen drikker umiddelbart efter et måltid vil blive absorberet meget længere, hvilket vil forsinke virkningen.

    På en tom mave er parasacetamol også kontraindiceret for at undgå reaktioner fra mave-tarmkanalen.

    Frigivelsesformular

    Paracetamol er tilgængelig i forskellige former:

    • tabletter (200, 325, 500 mg);
    • rektale suppositorier (80, 170, 330 mg);
    • sirup (120, 125 mg / ml);
    • suspension (120 mg / 5 ml).

    Ved hvilken alder er paracetamol tilladt?

    For korrekt beregning af doseringen af ​​medicinen er det nødvendigt at kende mindst barnets vægt. Til beregning anvendes formlen: 10-15 mg af den aktive bestanddel pr. 1 kg vægt. Tag op til 4 gange om dagen, i intervaller på 4-6 timer.

    Paracetamol kan gives til børn efter 1 måned. Men hvis situationen kræver, bruges stoffet til nyfødte. I dette tilfælde er lægemidlet udelukkende ordineret af lægen, sædvanligvis i form af en suspension. Denne form for paracetamol indeholder ikke ethylalkohol, derfor er det mere foretrukket for de mindste. Doseringen beregnes strengt i overensstemmelse med formlen, da den lille organisme er i stand til at reagere selv til et lille overskud af dosen.

    Lys med paracetamol er mere bekvem form for børn i de første 6 måneder af livet.

    For børn over 3 måneder er det muligt at anvende i form af sirup eller rektal suppositorier. Sirupen smager lidt, men det anbefales ikke at fortynde det. Bedre efter at have taget det, giv barnet lidt vand at drikke. Virkningen ved at tage sirup kommer hurtigere, men med indførelsen af ​​stearinlys er det længere.

    Suppositorier er tilgængelige i doser på henholdsvis 0,08, 0,17 og 0,33 g for henholdsvis børn op til 12 måneder, 1-6 år og 7-12 år.

    Tag stoffet kun i tilfælde af nødsituation. Hvis en engangsmodtagelse har klare varmen, bør du ikke fortsætte med at bruge for at forhindre en stigning i temperaturen.

    Er det muligt at give børn Paracetamol tabletter

    I form af tabletter er Paracetamol foreskrevet som regel for ældre børn og voksne. Men hvis der ikke er vanskeligheder med at sluge, er det i denne form muligt at bruge stoffet fra 3 år.

    Tabletter er tilgængelige i doser på 200, 325 og 500 mg.

    Nogle gange ordinerer lægerne paracetamol tabletter til børn i alderen 2 år. For sådanne små skal det smuldres og fortyndes med en teskefuld vand. Men medicinen har en meget bitter smag, som det ikke er sandsynligt at behage barnet. Derfor er det i denne alder mere foretrukket at anvende sirup eller rektal suppositorier.

    I 5 ml sirup indeholder 1 tsk 120 mg paracetamol

    I annotationen til paracetamol indikerede tabletter, at lægemidlet er tilladt for børn fra 3 år. De fleste børnelæger anbefaler ikke at tage piller til børn under 5 år.

    I 3-6 år er den tilladte enkeltdosis - 150-200 mg. Den mest hensigtsmæssige form af tabletter er 200 mg. For børn med lav kropsvægt for en applikation kan være nok og halvdelen af ​​p-pillen.

    Skolebørn på 8-9 år kan sikkert gives over hele 325 mg tablet. Hyppigheden af ​​indgift er den samme for enhver dosering - et interval på mindst 4 timer, fra 1 til 4 gange om dagen.

    For at tage Paracetamol for at sænke temperaturen anbefales det ikke mere end 3 dage at lindre smerter af forskellig art - op til 5 dage.

    Hvad kan der være i tilfælde af overdosis

    Ved den komplekse behandling af sygdommen, i kombination med andre lægemidler, skal der udvises forsigtighed, da de også kan indeholde paracetamol. I dette tilfælde mulig forgiftning af kroppen.

    Forlad ikke medicin uden opsyn på et sted, der er tilgængeligt for børn. En sød sirup, en gang i hænderne på en baby, kan lide at smag, så kan uønskede konsekvenser ikke undgås.

    Den daglige dosis må ikke overstige 60 mg / kg af barnets vægt, og en enkeltdosis på 140 mg / kg fører til døden. Så det bedste ville tage 10-15 mg pr. 1 kg vægt.

    Hvis temperaturen går tabt, er ikke meget effektiv, bør du ikke forsøge at forbedre effekten ved at øge dosis af lægemidlet eller hyppigheden af ​​dets anvendelse. I dette tilfælde bør du konsultere din læge og vælge andre midler.

    Under alle omstændigheder, selvom anbefalingerne om ansøgningen følges, er det nødvendigt at overvåge patientens tilstand, så uden at miste vitale minutter at træffe foranstaltninger i tilfælde af individuel intolerance eller overdosering.

    Ved overskridelse af normer for dosering eller ved lang modtagelse af paracetamol manifestation af følgende symptomer er muligt:

    • bleg hud;
    • kvalme;
    • opkastning;
    • smerter i leveren
    • øget bilirubin i blodet;
    • nyresvigt
    • arytmi;
    • pancreatitis;
    • mavesmerter
    • koma.

    De første tegn på overdosering kan manifestere sig begge på den første dag med en enkeltdosis overdosis, og gradvist med langvarig brug af lægemidlet.

    Nødhjælp med forgiftning er øjeblikkeligt at stoppe med at tage lægemidlet, fortrinsvis efterfulgt af gastrisk skylning. Det vil ikke være overflødigt indtag af enterosorbent. Efter at have truffet de første nødvendige foranstaltninger er det vigtigt at anmode om nødhjælp.

    Tag ikke dosis på 60 mg pr. 1 kg legemsvægt af barnet. Ved stigning i en dosis over 150 mg på 1 kg er det muligt at få et dødeligt udfald.

    fund

    På trods af stoffets relative sikkerhed er det nødvendigt at huske de mulige alvorlige konsekvenser og under ingen omstændigheder ikke selvmedicinere, især når det gælder barnets helbred. I nødstilfælde skal forældrene vide, hvad de skal gøre for at yde nødhjælp til barnet før lægen ankommer.

    En stigning i temperatur er kun et symptom. Kun virker på ham, er det umuligt at stoppe sygdomsforløbet. Derfor kan tage parasetamol hjælpe med at lindre feber eller smerte, men kun den behandlende læge bør bestemme årsagen til sygdommen og ordinere passende behandling.

    Hvordan man vælger et termometer til et barn, læs her, fordi der ud over kviksølv er mere bekvemme former for nyfødte, i form af en brystvorte eller lunefuldt termometre uden kontakt.

    Vi anbefaler at læse artiklen om, hvilke første skridt der bør tages, hvis barnet gennemblød sine fødder.

    Beskrivelse og dosering af paracetamol til børn: 1 kommentar

    De vigtigste fordele ved paracetamol er, at lægemidlet er bestemt billigere end andre antipyretiske og analgetiske lægemidler og ikke irriterer tarmslimhinden. Den hurtige effektivitet af lægemidlet skyldes det faktum, at lægemidlet hurtigt kommer ind i blodet.

    Hvordan man giver paracetamol tabletter til børn: Korrekt dosering

    Blandt de populære midler til at håndtere feber og smerte hos børn er piller, hvor paracetamol virker som et aktivt stof. Det anses for at være det mest effektive og trygge for barnets krop.

    Paracetamolbaserede præparater har tre hovedegenskaber: de lindrer feber, betændelse og smerte.

    • Kæmper med høj kropstemperatur under kulde, ARVI eller influenza. Det kan gives til børn i alderen 2 måneder efter nedsættelse af den tilladte dosis.
    • Sænkning af temperaturen starter hurtigt og har en langvarig effekt - ingen yderligere stigning observeres.
    • Hos nogle børn kan høj feber ledsages af kramper. Paracetamol er tilladt for sådanne ubehagelige symptomer.
    • Reducerer eller fjerner smerte. For eksempel dental eller hovedpine.
    • Parallelt kan du give andre lægemidler. Nurofen som aktiv ingrediens indeholder ibuprofen, så deres rotation er tilladt.

    Det skal tages i betragtning, at paracetamol udelukkende kun symptomer på sygdommen, men er ikke beregnet til behandling. Hovedårsagen til smerte eller feber bør identificeres og behandles børn med andre lægemidler.

    Narkotika dosering

    Paracetamol fås i tre basale former: stearinlys, piller og sirupper. Du kan købe i et apotek betyder, hvor den aktive ingrediens er i sin rene form - for eksempel Panadol. Panadol tabletter, ud over den aktive ingrediens, har natriumbicarbonat, som skaber et alkalisk miljø i kroppen. Takket være dette virker Panadol hurtigere.

    stearinlys

    De er indsat retalt - i anus af barnet. Før proceduren skal du først vaske dine hænder. Baby sæt, tænder på siden, bøj ​​benene og tryk dem på maven. Sæt forsigtigt stikket i forsigtigt og forsigtigt. Det aktive stof absorberes af tarmvæggene og har hurtig virkning ved høj temperatur. Børn op til tre måneder vælges doseringen kun af en læge.

    På apoteket kan du finde følgende dosering af lægemidlet:

    • fra 3 måneder til et år, stearinlys foreskrives ved 0,08 gram;
    • fra 1 år til 3 år - 0, 17 gram;
    • fra 3 år til 6 - 0, 33 gram;
    • Fra 6 år og ældre foreskrives to suppositorier på 0,33 gram.

    Brug ikke mere end 4 stearinlys pr. Dag.

    tabletter

    De er tilladt for børn fra to år. Barnet gives medicin, forkrosset og fortyndet i vand. Børns paracetamol tabletter kommer i en dosis på 200 mg:

    • fra 2 år til 6 udnævne 1/2 tablet ad gangen;
    • Fra 7 til 12 år er en fuld pille tilladt;
    • Børn over 12 år må give to tabletter ad gangen.

    I nogle tilfælde kan denne formular tages og børn op til et år. Især når det kommer til meget høje temperaturer med udseende af kramper. I sådanne tilfælde er brugen af ​​lægemidlet tilladt i følgende dosering:

    • Fra fødsel til 3 måneder er doseringen 10 mg pr. kg;
    • fra 3 måneder til et år er den maksimale daglige dosis 120 mg;
    • Fra et til to år er den maksimale daglige dosis 150 mg.

    sirup

    Denne doseringsform har en flydende konsistens og en behagelig smag, så børn kan let sluge det. Sirup kan gives fra to måneder. Nogle gange kan læger på grund af barnets tilstand på sygdomstidspunktet ordinere en sirup i de første uger af livet.

    Sættet indeholder en bekvem sprøjte dispenser eller måleske, med hvilken den nøjagtige mængde suspension er målt. Lægemidlet kan ikke fortyndes med vand, det er bedre at give barnet at drikke efter at have taget det.

    Ved at dividere sprøjten rekrutteres den nøjagtige dosis:

    • fra fødslen til 6 måneder beregnes doseringen af ​​den behandlende læge;
    • fra 6 måneder til et år, den maksimale dosis er 5 mg, minimum er 2,5 mg;
    • Op til 3 år er doseringen 5 - 7,5 mg;
    • fra 3 til 6 år - den maksimale dosis er 10 mg;
    • fra 7 til 12 år - ca. 15 mg.

    Lægemidlet begynder at virke inden for 30 minutter efter indtagelse. Ved høj temperatur giver sirupen ikke mere end tre dage. Som smertestillende middel er stoffet tilladt i op til fem dage.

    Analogen af ​​lægemidlet Paracetamol er Panadol. Det er tilladt for børn fra 3 måneder. Panadol Baby kan bruges til at lindre feber, betændelse og smerte. Du kan også søge efter vaccinationer.

    Applikationsfunktioner

    Inden der gives medicin til barnet, er det nødvendigt at konsultere børnelæger. Han vil ordinere den korrekte dosis og tale om adgangsreglerne.

    • Doseringen af ​​lægemidlet afhænger af barnets alder og vægt.
    • Paracetamol tabletter bør gives for at lette varmen med et interval på 6 timer. Ikke mere end fire gange om dagen.
    • Hos børn under et år skal temperaturen sænkes, hvis den er steget over 38 grader.
    • Giv ikke paracetamol til spædbørn i mere end tre dage. Deres indre organer er endnu ikke fuldt dannede, så der skabes en ekstra belastning på leveren.
    • Sådanne antipyretiske bør ikke gives til forebyggelse.
    • Et lille barn skal først opløse pillen i vand.
    • Du bør ikke bruge en tablet beregnet til voksne - det er umuligt at bestemme doseringen korrekt.
    • Nurofen har en mere irriterende virkning på maven end Panadol. Derfor er det bedre at stoppe på det sidste lægemiddel.

    Tips til at tage medicin, der inkluderer paracetamol

    • Der er forskellige former for frigivelse af denne aktive ingrediens. Det kan være i stearinlys, sirupper eller i form af en suspension. De er bedst egnet til børn under et år gammel.
    • For at reducere de skadelige virkninger på leveren, bør du give medicinen efter et måltid.
    • En dosis på 150 mg pr. Kg vægt er farligt for et barns krop.
    • Overdosering kan genkendes ved følgende symptomer: huden bliver blege, kvalme og opkast forekommer. I dette tilfælde er et presserende behov for at konsultere en læge.

    Nogle gange, når temperaturen er høj og svært at reducere, foreskrives børn to stoffer samtidig: Nurofen og Paracetamol. Giv disse lægemidler og hold intervallet. Nurofen virker hurtigt, og effekten er længere.

    Du kan kombinere Nurofen med paracetamol på samme tid. I dette tilfælde tages halvdelen af ​​dosis fra hvert lægemiddel.

    Kontraindikationer

    • Undgå overdosering af lægemidlet og hyppig anvendelse, hvilket påvirker leverfunktionen negativt. Der er kvalme, opkastning.
    • Individuel intolerance over for stoffets komponenter. Allergiske reaktioner kan forekomme.
    • For børn under to år skal paracetamol gives med forsigtighed - stoffet kan forårsage astma.
    • Du bør ikke give to paracetamol-lægemidler på samme tid. Dette vil føre til forgiftning af kroppen. Kan gives sammen med andre antipyretika, f.eks. Med Nurofen.
    • Overdosering kan forekomme, hvis intervallet mellem medicin ikke følges. Det er bedre at kombinere medicin med folkemedicin.
    • Lægemidlet er kontraindiceret i sygdomme som anæmi, hyperbilirubinæmi og lidelser i nyrerne og leveren.

    Hvis der forekommer mindst et symptom, skal dette lægemiddel erstattes af et andet. Nurofen forårsager sjældent allergier og forårsager mindre skade på indre organer. Ud over paracetamol er Nurofen tilgængelig i form af suppositorier, tabletter og sirup.

    Apoteker har mange lægemidler, der indeholder paracetamol. Panadol fås i tabletter, stearinlys og sirupper. Panadol Baby er specielt fremstillet til de små.

    Glem ikke at alle lægemidler skal holdes væk fra børn. Det er bedre at opbevare medicin til voksne hver for sig fra børn, for ikke at forveksle medicin på grund af øget spænding i barnets sygdom.

    Inden du giver paracetamol til et barn, bør du konsultere din læge. Det er han der vil fortælle dig, hvad der er bedre at vælge doseringsformularen, om det skal kombineres med andre antipyretiske lægemidler. Beregner den nøjagtige tilladte dosis. Kun ved at følge reglerne og anbefalingerne kan du reducere bivirkningerne og overdosis.

    Dosering af paracetamol tabletter 200 og 500 mg til børn ved en temperatur: instruktioner til brug af lægemidlet

    Mange sygdomme ledsages af feber og smerte. Den mest velprøvede medicin til sådanne tilfælde er paracetamol. Det har flere former for frigivelse, så det er vigtigt at tage højde for mængden af ​​medicin til behandling af børn. Du skal vide, i hvilken alder stoffet er tilladt, hvorfra han, hvad er de mulige bivirkninger og kontraindikationer, samt analoger af lægemiddel med en overkommelig pris, og en bred vifte af aktiviteter.

    Frigivelse af form og sammensætning af lægemidlet

    Lægemidlet har fem hovedformer for frigivelse: tabletter, kapsler, rektal suppositorier, sirup og suspension. For nylig er der brusende tabletter og opløseligt pulver, som ikke har mindre effektivitet end den dokumenterede fremstillede form. I hjertet af hver type er det aktive stof paracetamol, afhængigt af frigivelsesformen, der er hjælpestoffer. Tabellen viser hovedkompositionen for hver type medicin.

    Paracetamol Action

    Lægemidlet opløses hurtigt i tyndtarmen. Når der tages 0,5 g af lægemidlet i blodplasmaet inden for 10-60 minutter, er der op til 6 μg / ml af det aktive stof. I løbet af 6 timer når denne figur også 11 μg / ml. Lægemidlet fordeles hurtigt i hele kroppen, bortset fra fedt og cerebrospinalvæske. Paracetamolbestanddele behandles i lever- og urinveje. Derfor er det nødvendigt at overvåge doseringen af ​​lægemidlet: ophobning af stoffer kan forårsage skade på levervævet.

    Lægemidlets egenart er, at hovedkomponenten er rettet mod at blokere cyclooxygenase i centralnervesystemet. Dette har en positiv effekt på lindring af smerte og et fald i temperaturen uden belastning på mavens slimhinder. Lægemidlet har ikke en inflammatorisk effekt, som tillader brugen af ​​det, før man besøger en læge.

    Paracetamol er det stærkeste stof sammenlignet med andre. Han har en bredt virkningsspektrum, ud over at kærning temperatur: hjælper med til at lette moderate smerter med influenza, neuralgi, menstruation og smerter i hovedet eller tænder.

    Indikationer for brug af stoffet

    Alle typer af paracetamol har nøjagtigt de samme indikationer. Alle ved, at medicinen hjælper med feber, men det hjælper også med mildt smerte syndrom.

    Værktøjet må tage med:

    • reumatiske smerter;
    • muskel ubehag for forkølelse;
    • hovedpine, tandpine;
    • periodisk kvindelig smerte;
    • neuralgi.

    En stærk effekt er mærkbar med influenza eller ARVI, når sammen med temperaturen fremstår en smerte i led og muskler. Det er vigtigt at tage højde for, at lægemidlet kun tager sigte på at standse smerte og reducere høj temperatur, men ikke behandling. Det er nødvendigt at anvende kompleks terapi for at forhindre komplikationer.

    Instruktioner for brug og dosering af paracetamol

    Ved behandling af enhver sygdom skal der tages hensyn til alle nuancer. Det drejer sig især om brug af paracetamol til små børn. En overdosis af stoffet kan forårsage farlige komplikationer. For at undgå konsekvenser er det vigtigt at vide, hvor meget stof der kan gives om dagen afhængigt af frigivelsesformen.

    Ved hvilken alder kan du tage og hvordan man beregner dosis for et barn?

    Hvor mange år kan Paracetamol anvendes til børn? Brug af lægemidlet i form af tabletter er tilladt for patienter over 24 måneder. Etårigt barn anbefales at anvende rektal suppositorier, og om 2 år - sirup, der har en behagelig smag. Hvis det ikke er muligt at købe sirup eller stearinlys, kan du give barnet en pille. Først skal det knuses i pulver og blandes med vand.

    Afhængig af årsagen til dårlig sundhed er det nødvendigt at give en særlig dosis af parasacetamol til børn. For unge patienter beregnes det som følger: 10 mg af lægemidlet er nødvendigt til 1 kg vægt. Ved 5-6 år gives barnet ca. 200 mg dagligt, efter 12 kan du øge dosen til 0,5 g dagligt.

    Syrup ansøgning

    Børn i en alder af 2 år bør anvende stearinlys og sirup under terapi. Disse former for frigivelse er bemærkelsesværdige for deres effektivitet og overkommelige pris. Hertil kommer, at de er lette at bruge til små patienter.

    Før du bruger flasken med stoffet, rystes. Barnet bør tilbydes sirup før du spiser, og drikker rigeligt rent vand. Fortynd ikke den flydende compote eller saft, fordi medicinen har en behagelig smag. For babyer er det tilladt at blande produktet med mælk eller grød.

    Dosen vælges individuelt, baseret på barnets alder, vægt og diagnose. Børn under 2 måneder skal konsultere en læge. I en ældre alder (12 måneder) er det tilladt at bruge 20 ml medicin pr. Dag, 28 ml efter 1 år og 36 ml efter 2 år. For førskolebørn er et volumen på 40 ml egnet, og efter 7 år - 56 ml. I en alder af 9-12 år er 80 ml af lægemidlet tilladt.

    Du kan ikke give sirup mere end fire gange om dagen, mens tidsintervallet mellem doserne skal være 4-5 timer. Behandlingsforløbet er cirka tre dage, længere brug er uønsket.

    Brug stearinlys

    Lys kan bruges til de yngste børn. Før brug skal du vaske dine hænder, fjerne suppositoriet fra pakken og forsigtigt indsætte babyen i anus. Det anbefales at udføre proceduren efter en afføring eller enema. Til en lavere dosering er det tilladt at opdele lyset i flere dele og udglatte kanterne af snittet.

    Lys bør anvendes 2-4 gange om dagen med et interval på 3 timer. Den tilladte dosis bør også beregnes ved hjælp af en simpel formel: multiplicere vægten med 10 mg. Brug ikke mere end 60 mg / kg medicin pr. Dag. Værktøjet er tilgængeligt i forskellige doser. I en alder af 3 år er det nødvendigt at anvende ikke mere end 100 mg efter 3 - op til 200 mg. Fra 5 til 10 år anbefales det at vælge en dosis på 250 mg ad gangen. Varigheden af ​​behandlingen er ikke mere end 3-5 dage.

    Dosering af tabletter

    Doseringen af ​​tabletter beregnes som følger: 1 kg vægt står for op til 15 mg af lægemidlet. Varigheden af ​​behandlingen er op til 3-5 dage. I mangel af symptomer skal mængden af ​​medicin reduceres smidigt. Tabletter behøver ikke at blive givet ofte: Den maksimale sats pr. Dag er opdelt i flere metoder og anvendes med 4 timers intervaller. Hvilken dosis er sikker? På dagen er det tilladt at bruge op til 60 mg pr. 1 kg af barnets krop.

    Kontraindikationer

    Lægemidlet har en relativt lille liste over kontraindikationer. Disse omfatter individuel intolerance og allergisk reaktion på komponenterne i produktet. Tabletter bør ikke anvendes til patienter under 2 år. Mavesår eller erosion af slimhinden, tendensen til indre blødninger og andre sygdomme i mavetarmkanalen er også en hindring for anvendelsen af ​​paracetamol for barnet. Med et højt indhold af kalium i blodet for at ty til sådan behandling anbefales ikke.

    Bivirkninger

    Den væsentligste konsekvens af de negative virkninger af et stof på kroppen er en allergisk reaktion, der manifesterer sig i kløe, rødme eller udslæt på huden. Meget sjældent kan brugen af ​​midler forårsage blødning eller forstyrret mave-tarmkanalen. Hvis der efter en forøgelse af medicinen opstod en allergi på barnets legeme, eller han begyndte at føle sig værre, så er det nødvendigt at stoppe behandlingen og straks vise barnet til lægen.

    Overdosering Symptomer og Forældreregler

    Det er vigtigt at beregne dagsrenten nøjagtigt eller overholde den udpegede ordning. En overdosis af stoffet kan forårsage alvorlig leverskade eller død. I tilfælde af mild forgiftning observeres kvalme eller opkastning, såvel som intestinal oprør. Moderat og alvorligt karakteriseres af alvorlig højre smerte, leverforstørrelse, døsighed. Det er muligt udvikling af gulsot, sænkning af blodtryk eller forstyrrelse af de indre organer.

    Analoger betyder

    Direkte substitutter for paracetamol med en lignende aktiv ingrediens:

    • Efferalgan;
    • Panadol;
    • Kalpol;
    • Ibuklin Junior (paracetamol + ibuprofen).

    Blandt lignende midler i aktion er ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler (Ibuprofen, Diclofenac, Nimesulid, etc.). Disse stoffer er nogle gange dyre, men har lignende indikationer. Ikke alle stoffer fremstilles specielt til børn, så du skal selv beregne doseringen. Det er bedre at give præference for dokumenteret Paracetamol på grund af den overkommelige pris og en lille liste over kontraindikationer.

    Paracetamol tabletter til børn ved høj temperatur

    Med udviklingen af ​​forkølelse er det første tegn på børn en stigning i temperaturen. Hvis forhøjede børn forhindrer at give børn antipyretiske temperaturer, så når termometeret ligger over 39 grader, er det nødvendigt at ty til hjælp af lægemidler. En af de mest effektive måder at reducere varme på er et lægemiddel, der hedder Paracetamol. Kan børn tage paracetamol tabletter, i hvilken alder den skal bruges, samt de funktioner, der er forbundet med doseringen af ​​lægemidlet, find ud af det.

    Paracetamol Dosering Tablets

    Paracetamol på temperatur er tilgængelig i tre former: tabletter, sirup og rektal suppositorier. Alle former for frigivelse af lægemidlet er beregnet til at reducere høj temperatur. Paracetamol bør gives til et barn i visse former for frigivelse afhængigt af hans alder.

    Den største fordel ved lægemidlet i form af tabletter er den lave pris, især sammenlignet med sirupper. Mange forældre ty til at bruge medicin i piller kun, når barnet er 5 år. I denne alder kan barnet sluge en pille, at den ikke sidder fast i halsen. Nogle forældre skynder sig ikke for at ty til hjælp af lægemidlet i piller, og giver det til 6 år.

    Instruktioner for brug indikerer, at børnene kan få et lægemiddel i form af tabletter 2 år og ældre. Det er dog vigtigt at bemærke, at det på 2-3 år foretrækkes, at babyer giver sirup, og i op til 2 år er det bedst at bruge rektal suppositorier. Paracetamol i form af tabletter kan tages ved en temperatur for små børn, men samtidig bør pillen først hældes og derefter gives til drikke sammen med sødet vand.

    Vigtigt at vide! Ved høje temperaturer kan Paracetamol gives til børn ikke mere end 4 gange om dagen. Intervallet mellem efterfølgende receptioner skal være 4-6 timer. Varigheden af ​​behandlingen bør ikke være mere end 3 dage.

    Hvordan man giver Paracetamol tabletter til børn afhænger af deres alder og vægt. Paracetamol ved en temperatur for børn skal beregnes ud fra følgende dosering: 10 mg af lægemidlet er påkrævet pr. 1 kg legemsvægt af barnet. For en baby, hvis vægt er 10 kg, vil 100 mg af lægemidlet være påkrævet.

    Interessant at vide! Temperaturen af ​​et barns lægemiddel kan bringe ned cirka 25-30 minutter efter indtagelse.

    Paracetamol Dosering 200 mg i tabletform

    Er det muligt at give børn Paracetamol, vi har allerede fundet ud af det. Det er kun værd at bemærke, at hvis et barn i en alder af 5-6 ikke kan sluge en tablet fuldstændigt, skal den opdeles i dele eller knustes i pulver. Det anbefales ikke at give babyer stoffet i form af tabletter, derfor er det bedre at ty til rektale suppositorier.

    Lægemidlet Paracetamol 200 mg er meget populært. Tabletter absorberes hurtigt af kroppen, så efter 30 minutter kommer der en positiv effekt fra brugen. Desuden indeholder tabletterne ikke smag og farvestoffer, som kan skade barnet, når det bruges oralt. Du kan ikke kun nedbringe temperaturen på stoffet, men også reducere de smertefulde symptomer på tandpine, hovedpine, neuralgi og osteochondrose. Hvordan man kan bringe temperaturen ned med den pågældende medicin, find ud af mere.

    • Børn under to eller tre år bør ikke gives antipyretiske tabletter. Desuden, hvis lægen foreskrev brugen af ​​stoffet til barnet i denne form, så kan du ty til sådan behandling.
    • Børn under fem eller seks år kan gives medicin i form af tabletter, men kun i en dosering på 100 mg. Paracetamol kan gives til et barn i denne alder ikke mere end 2 gange om dagen.
    • Børn under 12 år giver lægemidlet i en dosis på 200 mg. Paracetamol dosering afhænger først og fremmest af vægt, så før du giver medicin til en baby, skal du læse instruktionerne.
    • Ældre børn fra 12 år kan få Paracetamol i en dosis på 500 mg.

    Instruktionerne angiver, at børn under 12 år kan få tabletter med en dosis på 500 mg, men dosen skal beregnes korrekt. Det er også vigtigt at bemærke, at før du giver medicinen ved en temperatur på 38 og derover, bør du konsultere en specialist. Om, hvordan du skal tage, hvor meget du har brug for stoffet, samt hvor ofte det kan bruges, fortælle distriktet eller læge.

    Vigtigt at vide! For at reducere temperaturen, som barnet har brug for, hvis termometeret viser et mærke over 39 grader. En voksen kan begynde at reducere varmen, hvis mærket overstiger værdien på 39-39,5 grader.

    Kan børn tage medicin i piller

    Læger siger, at børn kan drikke piller, hvis visse betingelser er opfyldt.

    1. Hvis termometeret læser over 38,5-39 grader. For babyer op til 3-4 år er det nødvendigt at slå varmen over 38-38,5 grader.
    2. Skynd dig at slå varmen under 38 er ikke værd. Når termometeret læser over 38, skal du i første omgang forsøge at anvende den populære metode, f.eks. Tørre med eddikesyreopløsning. Hvis feberen fortsætter med at vokse eller varer fire timer eller mere, efter at forældrene har taget alle metoderne til at reducere det, kan dette lægemiddel gives.
    3. Kan paracetamol anvendes til et barn, og i hvilken dosering skal det anvendes ved høj temperatur, tandpine og svaghed. Det er ikke kun muligt at give, men det er nødvendigt. Hvis lægemidlet ikke bringer feberen ned, men samtidig er smerter under tænder nedsat, skal du konsultere en specialist eller erstatte medicinen med Ibuprofen.

    Paracetamol er et fremragende redskab i kampen mod stærk feber hos børn i forskellige aldre. Med alderen kan stoffets form ændres, og lægemidlets navn kan forblive den samme, men på en betingelse af, at lægemidlet giver en positiv effekt.

    Er overdosering af et stof farligt?

    Instruktionerne viser, at i tilfælde af overdosis af lægemidlet er det nødvendigt at konsultere en læge. Hvordan man giver Paracetamol til børn, fandt vi ud af, men hvorfor er en overdosis af dette lægemiddel så farligt? Paracetamol er faktisk et af de sikreste antipyretiske lægemidler. Med en lille overdosis på barnets helbred påvirker det ikke, især hvis medicinen anvendes i en enkelt dosis.

    Vigtigt at vide! Inden du tager Paracetamol til børn ved en temperatur i tabletter, bør du gøre sig bekendt med doseringen af ​​medicinen og derefter afhente den efter barnets vægt.

    Afhængigt af mængden af ​​lægemidlet, kan barnet opleve bivirkninger ved overdosering. Overdreven doser af lægemidlet forårsager negative virkninger på organer som nyrer og lever. Oftest, med en regelmæssig overdosis af stoffet udvikler leverskader såvel som lever koma.

    Symptomer på overdosering af paracetamol omfatter:

    • kvalme og opkastning
    • mavesmerter
    • problemer med stolen;
    • forekomsten af ​​døsighed.

    Det farligste tegn på overdosis er forgiftning. I så fald skal du kontakte hospitalet for at få hjælp. Derfor er spørgsmålet om, hvorvidt et barn kan have paracetamol, du skal svare, så medicinen ikke kun er tilladt, men nødvendig hvis det er nødvendigt. For ikke at forveksle med doseringen skal du omhyggeligt læse instruktionerne eller konsultere en specialist.

    Flere Artikler Af Slagtilfælde

    Medicinsk kost nummer 10 - ernæring for atherosklerose

    Kost nummer 10, på anbefalingerne fra klinisk ernæring professor MI Pevzner, er indiceret til sygdomme i det kardiovaskulære system kredsløbssvigt 1-2a omfang, kost nummer 10 og - med cerebral åreforkalkning og hjertesygdomme, koronar hjertesygdom, mens hypertension mod aterosklerose.

    Hvorfor gåsebumper forekommer: årsagen til udseendet af en usædvanlig fornemmelse

    Følelsen af ​​at gåsebumper løber rundt er kendt for et stort antal mennesker. Vises på huden, når man føler irriterede receptorer.

    Hvordan øges produktionen af ​​serotonin i kroppen?

    Serotonin er et specielt biologisk aktivt stof, der fremstilles af epifysen - en lille endokrin kirtel, som er ansvarlig for mange vigtige funktioner.